Следните са основни принципи, по които се водят Фондацията и всички клубове на Agora Speakers.

Без дискриминация

Клубове не могат да изключват кандидат-членове заради тяхната раса, цвят, религия, сексуална ориентация, полова идентичност или изява, възраст, приходи, националност, етнос или ментални или физически увреждания, стига членът, чрез свои собствени усилия, да е способен да участва в образователните програми на асоциацията. 

При поискване и винаги при строго индивиуални случаи Agora Speakers International може да даде разрешение да се създаде клуб, който не отговаря на този принцип, за да отговаря на местното законодателство или обстоятелства (като затворнически клуб, например), за да защитава малцинства или поради други причини. Това разрешение може да бъде отменено по всяко време.  

Без дискриминация не означава, че всеки е способен или има право да влезе в който клуб пожелае. Дискриминацията се появява само когато има системна политика (изрична или фактическа), която пречи на определени групи от хора да се присъединят. Клубовете имат свободата да отхвърлят като членове (или на базата на индивидуални, или отделно разглеждани случаи) хора, които сметнат за проблемни или коиято няма да допринесат положително към клуба. 

 

 

С нестопанска цел

Клубните такси, включително тяхната честота и размерът им, зависят от клуба.

Средствата, събирани от клубовете, без значение от техния източник, могат да бъдат използвани за цялостната работа на клуба и никога като икономическа облага за когото и да било. Ако един клуб промени своите такси, има конкретни правила за правилното използване на средствата и за финансова прозрачност, с които клубът трябва да се съобрази.

Клубните такси не могат да бъдат дискриминиращи, освен ако не е отбелязано в правилата за клубни финанси. 

 

Толерантност

Членовете в един клуб трябва да се подкрепят, да се уважават и да упражняват толерантност един към друг, дори когато темата на речта на говорителя или мнението му изобщо не среща съгласие от повечето членове. 

Това се отнася особено силно за лидерите от различните раздели на срещите (Водещ на срещата, Координатор на импровизирани речи, Модератор на дебати и т.н.) и клубни ръководители. 

Освен ако речта не противоречи на предварително потвърдени и изрично посочени Правила за речево съдържание на клуба, нито водещите на разделите, нито ръководителите не могат да прекъсват или по някакъв начин да възпрепятстват един говорител, който изнася реч, с която те не са съгласни или се чувстват обидени. 

 

 

Ние изрично насърчаваме всеки да говори пламенно и смело за нещата, които го вълнуват. Също изрично защитаваме критиката, хумора и сатирата. 

С изключение на речи с висока лична негативна насоченост (изрично насочена към конкретен член) на съдържанието, никой няма "право да се чувства обиден" в клубовете на Agora, нито Фондацията.  

Също така няма "право да се отговаря" на клубна среща. Ако си дълбоко засегнат от речта на някого, твоята единствена възможност е да произнесеш контрареч, следвайки стандартните длъжностни процедри на клуба и то в рамките на един образователен проект или длъжност. 

Нямаш "право за честно и равноправно третиране на темите" в клубовете. Например ако някой е изнесъл 15-минутна реч на тема, защото това е било продължението на проекта и си се почувствал засегнат, твоят контраотговор трябва да бъде ограничен във времето, независимо каква е продължителността на твоя образователен проект. 

 

Неутралност / без свързаност

Клубовете на Agora не могат да бъдат използвани, за да се популяризират каквито и да е религиозни, идеологичеси или политически дневни редове или мирогледи, както и да бъдат популяризирани други асоциациии, компании, продукти или услуги. Ние не участваме в активизъм. 

Молим да обърнеш внимание, че този принцип се отнася за Фондацията като цяло и за всички клубове и представители на Agora. Един клуб не може активно да популяризира християнството или социализма, правата на жените или действия срещу промените в климата. 

Все пак това не се отнася за членове. Един отделен член, който действа или говори от свое име, може да защитава или да популяризира всичко, което го интересува. Всъщност насърчаваме нашите членове да говорят дръзко и да се застъпват за уместни неща, които имат значение, без значение какви са те.

Също така клубовете могат да популяризират научния и технологичния прогрес, тъй като те са обективни, не са идеологически по природа и са част от подзаконовите актове на Фондацията. 

 

Организация и участие в събития

Един често задаван въпрос, свързан с този принцип, е какви събития могат да организират клубовете, а и в какви събития могат да участват. 

Основната предпоставка, която лежи в основата на принципа за неутралност, е тази, че нашата Фондация иска да се свърже и да помогне на хората навсякъде по света, без значение от природата и вида на режима, в който живеят тези хора. Трябва да е абсолютно сигурно, че Agora или нейните клубове нр участват в какъвто и да е активизъм и че нямат никакъв дневен ред (политически, идеологически, морален и т.н.), различен от целите, изрично обозначени в подзаконовите актове. 

Ние вярваме, че е по-добре човек да достига навсякъде, вместо бъде блокиран поради настояване да се проповядва някоя кауза на група от вече убедени хора.

С други думи, без значение колко е популярна някоя кауза или идея в определена област (дали са човешките права, демокрация, свобода на словото, промени в климата, аборт, свобода на религиите и т.н.), клубовете на Agora не могат да участват пряко или косвено в популяризирането и подкрепата им, тъй като тази подкрепа може да предизвика властите на тези държави да се противопоставят на дейностите на Agora в тях и могат да се предизвикат сериозни, дори животозастрашаващи, проблеми за членове от тези държави. 

Въпреки че е невъзможно да бъде определен набор от правила, които биха могли еднозначно да обхванат всяка една възможна ситуация, ето някои примери, в които участието в клуб не би било позволено:  

  • Всяко събитие, в което главният организатор е от трета страна с ясна идеологическа наклонност (например: религиозни празненства, комитети за политически действия и мозъчни тръстове, събития за и против аборта и т.н.);
     
  • Всякакви тематични събития, в които темата или целта на събитието имат ясна идеологическа насоченост, дневен ред или активистка цел, например събитие за изискване на действие относно промените в климата, за човешките права, ЛГТБ правата и т.н.;
     
  • Всяко събитие, в което всеки от посочените организатори (без значение от размера на неговото участие) участва в действия, противоречащи на подзаконовите актове, идеалите и мисията на фондацията Agora Speakers - това включва организации, които популяризират дискриминация, омраза, насилие, псевдонаука и т.н. 
Отново напомняме, че настояваме тези ограничения да се отнасят до участието на клуба като колегиален орган и появата на логото на Agora или клуба на събитието. Индивидуалните членове или групи от членове са свободни да участват в каквито събития желаят, стига да не нарушават общия поведенчески кодекс. 

 

И накрая молим да обърнеш внимание, че принципът за неутралност не изключва нито Agora, нито нейните клубове, да предлагат услуги (дали безплатно или платено) към която и да е трета страна, стига да е изсяснено, че това взаимодействие не означава одобрение, подкрепа или застъпничество за тази трета страна или нейните идеи. 

 

Интелектуална честност

Членовете на един клуб трябва да бъдат интелектуално честни. Като научни изследователи те трябва да са открехнати за нови идеи, продължително да обследват критично своите гледни точки и вярвания и да бъдат готови да се откажат от тях, ако бъдат представени нови убедителни доказателства или аргументи за това. Те не трябва да участват в манипулационни или измамни техники, за да постигнат своите цели или да аргументират своите гледни точки. Те също трябва да признаят своите ограничения в знанията и активно да работят, за да ги завършат. 

Точно както без дискриминация не означава, че на всеки може да бъде присъдено клубно членство, интелектуалната честност не ознаава, че всяка възможна гледна точка по една тема заслужава равни права или еднакво време в клуба. Например интелектуалната честност изисква да се признае, че има хора, които вярват, че земята е плоска, но това не означава, че теорията за плоската земя е равностойна с основните научни познания.