В клубовете на Agora Speakers се създава благоприятна и топла среда, в която членовете могат да научат и практикуват основните умения за ораторство и лидерство. Тук ще намериш не само приветлива атмосфера, която допринася за учебния процес, но и ще бъдеш част от общност, която ще ти помогне с изпълнението на твоите проекти, ще сподели опит и ще предостави ценна обратна връзка за начините, по които можеш да се подобриш. Можеш също така да намериш наставник, който да те напътства, докато извършваш първите проекти от началната програма.

В клубовете на Agora Speakers няма „експерти“ или „учители“ (а клубните срещи не са „семинари“ или „мастър клас“). Всеки идва със собствена цел на обучение, всеки има какво да научи и да подобри, всички са равни и в същата позиция като теб.

Можеш да разглеждаш клубовете като „учебни пространства“, където да се научиш да контролираш нервността си, сценичната треска или място за преодоляване на срамежливостта ти. Много хора също използват клубовете, за да практикуват речи за специални поводи, които трябва да представят на други места - от празнични наздравици до поздравления за младоженци, от рутинни презентации на срещи до изказване на конференции.

Клубовете са юридически независими организации, те не са част от Agora Speakers International, но са свързани с нея. Като такива, ние се опитваме да постигнем баланс между осигуряването на еднакво изживяване за членовете по целия свят, независимо кой клуб посещават, и в същото време да дадем на клубовете свобода и автономия да се организират, да бъдат креативни и да въвеждат иновации, които стимулират развитието на цялата организация.
 

Срещи на клуба

Срещите на клуба могат да се провеждат на английски, както и на много други езици, а някои клубове са двуезични. Въпреки че английският е „официалният“ работен език на говорителите на Agora, ние активно насърчаваме клубовете и групите да използват местни езици, за да достигнат до по-широка публика. Всъщност може да видиш, че някои хора идват в клуба, за да подобрят езиковите си умения.

Срещите на клуба може да се провеждат физически, виртуално или като комбинация от двете. Физическите срещи са по-ефективни по отношение на образованието и едно от изискванията на нашата Образователна програма е да присъстваш поне на някои физически срещи, за да я завършиш.

Клубните срещи не са просто импровизирани събития, при които членовете само се срещат и разговарят, те са внимателно планирани събития със специфичен дневен ред и се провеждат от Водещия на срещата (това е доброволна роля, която се променя при всяка среща). На срещата те очакват различни „раздели“ или „дейности“ като „Пътувания“, „Импровизирани речи“, „Подготвени речи“ и др.:
 

 

Има десетки възможни дейности, които могат да се осъществят по време на клубна среща, и броят им продължава да нараства. Има специална глава, посветена на пълния списък. Всяка дейност тренира различни умения. Ето обобщение на някои от дейностите, които се предлагат в момента:

 

 

Коя дейност се извършва от кой член? Това решават самите членове, които доброволно изпълняват роли на срещите в зависимост от техните интереси и умения, които искат да научат или практикуват.

Клубовете организират и много други дейности като партита, състезания, лидерски събития, празници и т.н.

 

Време и оценка

 

Обикновено срещите продължават между 1 и 2 часа, въпреки че сме виждали дори 4-часови срещи в някои клубове.

Всички дейности имат строго определено време. Участникът не може просто да се качи на сцената и да държи четиричасова реч. Има минимална и максимална продължителност за всяка дейност и те са посочени в дневния ред:

 

За да се учи и усъвършенства, всеки участник получава обратна връзка за представянето си въз основа на общите критерии за оценка на дейността. Освен това членовете и гостите могат да предоставят свои собствени общи отзиви.

 

Видове дейности

 

Както беше обяснено по-рано, могат да се извършат много видове дейности по време на срещата на клуба.

Повечето от тези дейности (като Импровизирани речи, Мисъл на деня и т.н.) винаги имат еднаква структура и образователни цели. Въпреки че съдържанието им се променя (очевидно не винаги всеки ще говори за едно и също нещо в раздела „Мисъл на деня“), целта остава една и съща.

Това не се отнася до дейността „Подготвени речи“. Всяка подготвена реч е проект, който е част от последователност, която формира образователна програма. Всеки проект има конкретни цели, които се различават при различните проекти. Например, един проект може да бъде за разнообразие в тембъра, друг за визуални средства или за използване на емоции. Виж Преглед на образователната програма за повече подробности.