Agora предлага гъвкавост при определяне на дневния ред за всяка среща. Имаме толкова много дейности, че е невъзможно да ги съберем в една среща. Това е един от факторите, които правят срещите в Агора толкова специални, защото не ги провеждаме по монотонен модел, който се повтаря непрекъснато. Те са много по-разнообразни, забавни и въпреки това запазват образователната си стойност.
Задължителни изисквания за срещата
Клубовете имат право да въвеждат нови длъжности, да променят реда на разделите, да въвеждат изцяло нови или да изпробват други иновативни идеи, стига да са съобразени с целите, мисията и идеалите на Фондацията и да имат образователен характер. Приветстваме такива инициативи.
Въпреки това съществува минимален набор от необходими компоненти за всяка редовна среща на клуба, който позволява изпълнението на основната функция на срещата, а именно обучението на членовете в определен набор от умения и изпълнение на образователната програма на Agora Speakers International. Това също помага да се осигури консистентност между клубовете по целия свят.
Различните видове клубове имат различни изисквания по отношение на това колко стриктно трябва да се спазва образователният модел на Agora. Повече информация за вида клуб, който управляваш, можеш да намериш в съответния раздел.
По-конкретно минималните изисквания за редовна среща включват следното:
- Водещият на срещата не може да се променя по време на срещата;
- Времето на всички раздели и изказвания на участниците в срещата се отчита от Хронометрист, а използваният език се оценява от Граматика;
- Ако от основаването на клуба е изминал повече от месец, на срещата трябва да се представи поне един проект, свързан с реч (реч, която се прави съгласно един от проектите на Образователната програма);
- Всички речи трябва да се оценят.
- Ако са проекти, свързани с речи, трябва да се оценят в съответствие с протокола на проекта, от поне един оценител.
- Ако са проекти, които не са свързани с речи, се оценяват в съответствие с конкретните цели и задачи, определени от самия говорител. Те трябва да бъдат съобщени предварително. По преценка на клуба може да има повече от един оценител за една и съща реч. Тези случаи се наричат „панелни оценки“.
- Преди да започне самата реч, поне един оценител трябва да обясни целите на речта, така че публиката да знае какво да очаква и за какво да даде обратна връзка. Това не е необходимо, ако целите са същите като в предходна реч и вече са обяснени (което може да се случи, например, ако двама или повече говорители на среща изнасят реч по един и същ проект);
- Оценката на всеки проект трябва да бъде представена устно и публично от оценителя (или оценителите) на срещата, така че и говорителят и публиката да се възползват от предоставената обратна връзка. Оценката трябва да се извърши, като се използват подходящите формуляри за оценка на проекта;
- Публиката ще разполага с 1-2 минути след речта, за да предостави писмена обратна връзка на говорителя;
- На срещата трябва да присъства Оценител на срещата, който дава цялостна оценка на срещата и длъжностите, за които не е получена обратна връзка от оценителите.
Описаните по-горе изисквания важат за редовни срещи. Форматът за провеждане на срещи по специални поводи като партита, събирания, специални сесии, състезания, дебати и други не е регламентиран. Въпреки това честотата на провеждане на тези събития не трябва да надвишава честотата на редовните срещи на клуба.