No dobrze, wystarczy tej teorii. Na tym etapie zapewne zadajesz sobie pytanie: „jak już dołączę do klubu, na czym dokładnie ma polegać moja nauka i doskonalenie się?”
Ciągłe doskonalenie się podczas spotkań klubowych
Spotkania klubowe Agory to nie „szkolenia” czy „seminaria”. W klubie Agory nie ma „ekspertów” ani „nauczycieli” – każdy znalazł się tam ze względu na własną potrzebę nauki, każdy ma coś do nauczenia się i poprawy, każdy jest taki sam jak Ty i jest Ci równy.
Proces nauczania odbywa się przy użyciu bardzo szeroko stosowanej w branży praktyki o nazwie „Cykl Ciągłego Doskonalenia” i podejścia „nauka przez praktykę”.
Dla każdego projektu przejdziesz przez następujące etapy:
Nauka
Podczas fazy „Nauka” każdego projektu będziesz:
- Zapoznawać się dostępnymi online materiałami i zasobami dotyczącymi projektu
- Badać sposoby innych znakomitych mówców i liderów.
- Pytać i słuchać rad naszej międzynarodowej społeczności.
- Angażować się ze swoim mentorem w konkretne zadania projektu.
Przygotowanie
Gdy już zgłębisz teorię, pora na odrobinę praktyki. Niezależnie od typu projektu - przemawianie publiczne, krytyczne myślenie, przywództwo czy inny - będziesz musieć zmierzyć się z nim osobiście. Przygotujesz się do tego przez:
- Pisanie przemów lub planowanie zadań jako prowadzący, zgodnie z celami projektu.
- Ćwiczenie, ćwiczenie, ćwiczenie.
- Rozmowy i słuchanie porad swojego mentora.
Praktyka
Teraz nadszedł czas, aby zaprezentować swój projekt w klubie, testując przyswojone umiejętności. Będziesz:
- Wygłaszać przemowy w swoim klubie.
- Dzielić się wynikami prowadzonego przez siebie projektu.
- Practice all sorts of scenarios such as improvisational speaking, debating a subject, or being grilled with questions on a decision you've made.
- Zajmować kierownicze stanowiska w klubie lub na wyższych szczeblach Fundacji.
- Inicjować i prowadzić faktyczne projekty, które pozytywnie wpływają na Twoje otoczenie i życie ludzi wokól Ciebie.
Recenzja i opinie
Po zaprezentowaniu projektu:
- Usłyszysz dokładną recenzję od swoich koleżanek i kolegów w klubie.
- Otrzymasz spisane opinie innych członków klubu.
- Poznasz ogólną opinię swojej społeczności
- Uzupełnisz dziennik, w którym przeanalizujesz swoją ścieżkę i nabyte doświadczenia, który będzie Ci służył zarówno jako historia twoich postępów, jak i podpowiedź o tym, co musisz jeszcze poprawić.
Opinie, które otrzymasz, zawsze będą pomocne, bo jedynym powodem ich formułowania jest chęć pomocy Ci w doskonaleniu się. W przeciwieństwie do rzeczywistych sytuacji, tu nikt nie będzie Cię osądzał, nie będzie próbować udowodnić Ci, że się mylisz, ani nie sprawi, że będziesz źle oceniany przez innych. Tak naprawdę wsparcie, życzliwość i ciepło naszej społeczności, w której wszyscy razem się uczymy i doskonalimy, jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie można znaleźć w Agorze.
Powtarzanie
Nikt nie staje się ekspertem po pierwszej próbie i nie możesz oczekiwać, że po pierwszym dniu będziesz w stanie grać Chopina lub trafić do dołka pierwszym strzałem na polu golfowym. Sednem sukcesu jest powtarzanie, uzyskiwanie feedbacku, słuchanie innych, a następnie rozwijanie się. Jak mówi przysłowie: „Trening czyni mistrza”.
To od Ciebie zależy, jakie opinie chcesz uwzględnić, a co zignorować. Celem Agory jest pomoc w rozwoju – zgodnie z najlepszymi praktykami – własnego stylu mówienia i przywództwa, a nie w naśladowaniu cudzego.
Nasz program edukacyjny nie ma limitu czasowego - możesz pracować we własnym tempie, powtarzać projekt tyle razy, ile chcesz i przechodzić dalej dopiero wtedy, gdy czujesz, że jesteś gotowy. W przeciwieństwie do większości sytuacji w życiu, w Agorze nie ma absolutnie żadnych konsekwencji wypróbowania sposobu zarządzania projektem lub techniki mówienia i uświadomienie sobie, że nie działa on zbyt dobrze. W rzeczywistości zachęcamy do takich prób, aby przygotować się do momentu, gdy będziesz używać swoich umiejętności naprawdę, gdzie trzeba już zrobić to skutecznie.
Czy taki system działa? Czy projesjonalne kursy nie są lepsze?
Badania wykazały, że nawet umiarkowana biegłość w danej dziedzinie (czy to w tenisie, tańcu, pływaniu czy wystąpieniach publicznych) wymaga praktyki, zwykle znacznie przekraczającej liczbę godzin poświęconych na ćwiczenia na profesjonalnych kursach.
Weźmy taki przykład: Wyobraź sobie, że chcesz nauczyć się gotować wyjątkowe potrawy. Masz kilka opcji:
- Zapisz się na intensywny 1- lub 2-tygodniowy kurs ze słynnym szefem kuchni, stwórz kilka dań jeden raz, wydaj dużo pieniędzy i miej nadzieję, że jesteś już ekspertem.
- Dołącz do grupy kulinarnej. Co tydzień będziesz czytać materiały online, jak przygotować jedno danie, ugotujesz to danie dla wszystkich członków swojej grupy. Każdy go spróbuje i przekaże Ci swoją opinię i wskazówki. Jeśli jesteś zadowolony, możesz przejść w nastęnym tygodniu do innego dania. Jeśli nie, możesz powtórzyć to samo. Każde nowe danie, które ugotujesz, będzie coraz bardziej złożone. Realizujesz taki „cykl” tydzień po tygodniu przez kilka miesięcy, nie wydając żadnych pieniędzy. Dodatkowo w grupie przćwiczysz różne konkretne style gotowania.
- Możesz też po prostu dużo czytać o gotowaniu, obejrzeć wiele klipów i wierzyć, że gdy nadejdzie czas, aby przygotować coś dla swoich gości, będziesz gotowy.
Które z podejść wydaje Ci się najlepsze?
Agora stosuje drugie podejście — uzyskasz dostęp do naszych materiałów edukacyjnych, stworzonych przez profesjonalistów w konkretnym celu: przeniesienia Cię od podstaw wystąpień publicznych, przywództwa i debaty do coraz bardziej zaawansowanych koncepcji.
Ale nie ufaj tylko naszym zapewnieniom. Nagraj siebie, dołącz do klubu na jakiś czas, nagraj się ponownie, a zdziwisz się, jaki postęp zauważysz w tak krótkim czasie.
Oczywiście postęp zauważysz tylko wtedy, gdy będziesz regularnie uczęszczać na spotkania i pełnić na nich role. Jeśli chodzisz do swojego klubu Agora tylko raz w miesiącu, a nawet rzadziej - marnujesz czas. To tak, jakby spróbować zostać pianistą lub tancerzem, grając lub tańcząc raz w miesiącu.
Warsztaty i zjazdy
Zarówno Fundacja, jak i kluby stale organizują warsztaty i zjazdy na wszystkich szczeblach (miasta, krajowym, międzynarodowym itp.). Oprócz regularnych spotkań klubowych możesz skorzystać z wielu warsztatów, szkoleń i seminariów prowadzonych przez ekspertów w swoich dziedzinach.