Wszystkie regularne spotkania klubów Agora Speakers mają określoną strukturę, co oznacza, że w większości odbywają się one w tym samym formacie i z użyciem tych samych ról, aby zapewnić spójne doświadczenia dla członków niezależnie od tego, który klub odwiedzają. Ponadto taki format jest sprawdzony i działa. Kluby mogą jednak również wprowadzać innowacje, dodawać inne role, zmieniać kolejność segmentów itp. Sprawdź szczegółowy opis tego, jak zwykle przebiega spotkanie, na stronach wiki dotyczących spotkań klubowych.
Jak decyduje się, kto pełni którą rolę?
Każdy członek może pełnić dowolną rolę, a Agora Speakers nie nakłada żadnych ograniczeń ani wymagań przy żadnej z nich. Ogólnym zaleceniem jest, aby członkowie dobrowolnie zgłaszali się do ról, które chcą pełnić na następnym spotkaniu/ach, o ile są one wolne.
Kluby natomiast mają swobodę decydowania o wymaganiach dotyczących ról. Najczęstszym ograniczeniem, jakie się spotyka, jest wymóg, aby członkowie, którzy chcą wygłosić przygotowaną mowę w ramach swojego projektu, zgłaszali się również do innych ról na wcześniejszych spotkaniach.
Nie zaleca się pełnienia tej samej roli na kolejnych spotkaniach, ponieważ każdy powinien mieć szansę sprawdzić się w każdej z ról i zmierzyć się z wyzwaniami, jakie każda z nich stawia. Co więcej, nie ma nic nudniejszego niż klub, w którym Gramatyk, Kontroler Czasu czy Prowadzący Spotkanie to zawsze te same osoby.
Co się stanie, jeśli ktoś się nie pojawi?
Nie jest to „wyjątkowo” rzadkie, że ktoś, kto pełni rolę, nie pojawia się na spotkaniu.
Jeśli to Ty nie będziesz w stanie dotrzeć na spotkanie, jest bardzo zalecane, abyś porozmawiał z kilkoma innymi członkami, o których wiesz, że będą na spotkaniu i zapytał ich, czy mogą Cię zastąpić. Jeśli nikogo nie znasz, skontaktuj się ze swoim wiceprezesem ds. edukacji lub Prowadzącym dane spotkanie, aby powiadomić ich, że nie będziesz mógł przyjść.
Na spotkaniu, jeśli osoba pełniąca rolę nie pojawia się bez wcześniejszego powiadomienia, generalnie znalezienie zastępstwa jest obowiązkiem Prowadzącego Spotkanie.
Należy jednak pamiętać, że niektóre role nie mogą (i nie powinny) być improwizowane, takie jak:
- Mówca (przygotowanej przemowy)
- Prowadzący Przemowopisanie
- Mówca „Dzisiaj jesteśmy w...”
- Prowadzący warsztaty
- Prowadzący „W ogniu pytań”
Role takie jak powyższe wymagają wcześniejszego przygotowania i zebrania informacji, czego nie da się zrobić na szybko na miejscu. O ile nie zaistnieje szczęśliwy zbieg okoliczności, że któryś członek pełnił już taką rolę w innym klubie i wciąż pamięta przygotowany materiał, lepiej po prostu usunąć ten segment z programu spotkania.
Zawsze dobrze jest mieć kilka segmentów w zanadrzu na wypadek większej luki w programie spotkania spowodowanej niestawieniem się kogoś pełniącego ważną rolę.
Segmenty, które można łatwo zaimprowizować, to na przykład:
- Gorące Pytania
- Gry językowe
- Dyskusje