Nasza nazwa
Miasto-państwo Ateny jest powszechnie uważane za miejsce narodzin demokracji, a starożytna agora ateńska uważana jest za najlepszy przykład starożytnej agory greckiej. W greckich miastach było to centrum życia artystycznego, politycznego i duchowego miasta. Wszyscy obywatele mogli się tam zebrać, aby wysłuchać swoich polityków i mówców oraz porozmawiać o wszelkich aspektach życia miasta. Od tego słowa pochodzi współczesna greka ἀγορεύω – wygłosić mowę, wygłosić deklamację.
Grecja jest również uważana za miejsce narodzin klasycznej retoryki - tu mieściły się pierwsze szkoły, które ją studiowały i systematycznie ją praktykowały. W rzeczywistości wszystkie współczesne praktyki wystąpień publicznych wywodzą się z tych oryginalnych szkół.
Wymowa
W języku polskim Agora wymawia się z akcentem na drugą sylabę (w odróżnieniu na przykład od angielskiego, gdzie akcent przypada na pierwsze A). Pełna notacja fonetyczna po polsku to /aˈɡɔra/.
Wymowę można usłyszeć na przykład tutaj: https://pl.wiktionary.org/wiki/agora
Jak nazywamy siebie?
Chociaż nie ma oficjalnego określenia na „członków Agory” poza… członkami Agory, wielu z naszych członków lubi nazywać siebie „Agorejczykami”.
Nasze logo
Nasze logo oddaje hołd temu dziedzictwu i reprezentuje wszystko, czego pragniemy dla tej organizacji. Otwartość, demokratyczność, pasja i celowość.
Składa się z czterech elementów:
- Trzech greckich kolumn reprezentujących nasz związek z miejscem narodzin demokracji, ponadczasowe zasady, których bronimy i w które wierzymy, oraz solidność i stabilność naszej organizacji
- Stylizowanego symbolu greckiego amfiteatru reprezentującego publiczność, a także fakt, że przywódcy tworzą fale, które rozchodzą się po świecie.
- Sylwetki mówcy w spokojnej, ale stanowczej pozie, z gestem szeroko otwartych ramion, reprezentującej ideały przywódcze - sięganie do innych, dialog, spokój i przekonanie.
- Płomieni symbolizujących pasję i wiedzę emanującą z mówcy.
Agora Speakers International miała pierwotnie siedzibę w Hiszpanii. Niektórzy zwracali uwagę, że kolory Agory przypominają barwy hiszpańskiej flagi. W rzeczywistości jest to czysty zbieg okoliczności, tylko dlatego, iż oryginalny zamysł logo określał, że kolory powinny kojarzyć się z koncepcją ognia i pasji.