Kluby otwarte to najpopularniejszy typ klubów, Fundacja zachęca wszystkich do tworzenia właśnie takich klubów. Dlatego właśnie mamy program, który zwalnia na kilka lat z opłat kluby korporacyjne lub zastrzeżone, jeśli utworzą również klub otwarty i obejm a nad nim patronat.
Członkostwo
Klub otwarty ogólnie jest dostępny dla wszystkich. Nie ma żadnych wymagań dotyczących członkostwa poza ewentualnym limitem miejsc. Przy czym „limit miejsc” może odnosić się do dwóch rzeczy.
- Jeśli klub spotyka się osobiście, w pomieszczeniu, musi tam być odpowiednia ilość miejsc aby pomieścić wszystkich członków.
- Jeśli klub spotyka się online, „miejsce” odnosi się również do możliwości zarządzania określoną liczbą członków. Na przykład, chociaż spotkania online mogą mieć nieograniczoną liczbę uczestników, zarządzanie klubem 150 wirtualnych członków jest prawdopodobnie niemożliwe. W związku z tym klub może narzucić limit miejsc nawet w przypadku spotkań online, i to mimo braku ograniczeń technicznych.
Kluby, które spotykają się tylko lub co jakiś czas online, mogą dodatkowo nakładać wymóg, aby potencjalni członkowie mieli blisko do zarejestrowanej lokalizacji klubu. Jest to ważne, aby umożliwić klubowi przejście na spotkania osobiste w dowolnym momencie, bez utraty połowy członków z powodu braku możliwości uczestnictwa.
Mimo iż nie ma konkretnych wymogów członkostwa, kluby są i pozostają podmiotami odrębnymi od Agora Speakers International. Dlatego członkostwo wymaga jednak zaproszenia do klubu i podlega akceptacji przez dotychczasowych członków: jeśli członkowie klubu uważają, że dana osoba, ze względu na swoją osobowość, cechy charakteru lub podejście, utrudni lub zakłóci pracę klubu, mają prawo nie zgadzać się na jej członkostwo w klubie.
Powyższego prawa nie należy nadużywać, żeby nie dopuścić do faktycznej dyskryminacji. Jeśli uważasz, że odmówiono ci członkostwa z powodu de facto ogólnej polityki dyskryminacyjnej, wyślij skargę do Agora Speakers International, a my zbadamy sytuację.
Ograniczenia wiekowe
Agora dopuszcza tworzenie jako klubów otwartych również „Klubów Młodzieżowych”, w których uczestnictwo jest ograniczone do osób niepełnoletnich (pełnoletniość rozumiemy jako wiek określony lokalnymi przepisami) oraz ich rodziców lub nauczycieli.
Należy jednak pamiętać, że jest to jedyne dozwolone ograniczenie wiekowe. Jeśli pełnoletniość w danym kraju to 18 lat, klub może ograniczyć członkostwo do „dzieci w wieku 6-18 lat i ich rodziców”, ale już nie do „dzieci w wieku 14-20 lat”, „osób poniżej 30 roku życia” lub „tylko osób starszych powyżej 60 roku życia” itd.
Miejsce spotkań
Kluby otwarte muszą organizować spotkania w miejscach dostępnych dla wszystkich członków, aby uniknąć pośredniego ograniczania członkostwa. Na przykład klub otwarty nie może organizować spotkań w budynku, który ze względu na swoje bezpieczeństwo jest dostępny tylko dla pracowników firmy, ponieważ w rezultacie wyklucza to członkostwo osoby niebędącej pracownikiem. To samo dotyczy sytuacji, gdy uzyskanie dostępu do miejsca spotkań wymaga nieproporcjonalnie trudniejszych działań dla niektórych osób. W powyższym przykładzie, jeśli osoby niebędące pracownikami mogłyby uzyskać dostęp do budynku dopiero po załatwieniu formalności w stylu podawanie swoich danych wrażliwych (jak w ankiecie bezpieczeństwa czy oświadczeniu majątkowym), weryfikacji przez jakieś służby, przechodzenie przez wiele punktów kontroli bezpieczeństwa, które wymagają przejścia przez skanery, pozostawienia rzeczy na zewnątrz itp., wówczas miejsce spotkania nadal byłoby nieodpowiednie dla klubu otwartego, pomimo teoretycznej dostępności dla wszystkich.
Kluby otwarte w firmach
Klub, który spotyka się w siedzibie firmy komercyjnej, ale pozwala każdemu zostać członkiem (w tym osobom niebędącym pracownikami) i nie ogranicza treści przemówień, nadal jest uważany za klub otwarty.
Goście i osoby wizytujące
Kluby otwarte muszą pozwalać gościom i osobom wizytującym z innych klubów na uczestnictwo w spotkaniach. Jeśli takich osób jest więcej niż dostępnych miejsc (zarówno fizycznych, jak i wirtualnych, jeśli korzystacie z platformy internetowej), stosowana jest wobec nich następująca kolejność wstępu:
- Przedstawiciele fundacji Agora Speakers International oraz członkowie zarządu Agora Speakers International (w celu prowadzenia kontroli, sprawdzania jakości spotkań czy mentoringu)
- Ambasadorowie Agory
- Członkowie Agory z innych klubów
- inni goście niebędący członkami Agory
Prawo powyższych grup do odwiedzania klubu otwartego nie oznacza, że mogą oni pełnić dowolne role podczas spotkania. Do klubu należy decyzja, jakie role mogą pełnić goście na spotkaniu klubu.
Nasza rekomendacja co do pełnienia ról podczas spotkania jest nastęująca:
- Ambasadorowie Agory: recenzje, prowadzenie segmentów spotkania (np. prowadzenie debaty, Gorących Pytań, itp.) i warsztatów
- Członkowie Agory z innych klubów: wszystkie role
- Goście niebędący członkami Agory: wszystkie role poza recenzjami i wygłaszaniem przygotowanych przemówień
Prawa do uczestnictwa w spotkaniach klubu otwartego nie należy nadużywać, aby odwiedzający nie stał się de facto członkiem klubu bez pełnej odpowiedzialności związanej z takim członkostwem. Z wyjątkiem pierwszej grupy (przedstawiciele fundacji), klub może odmówić uczestnictwa osobom niebędącym członkami, jeśli zaczną używać tego prawa jako pseudo-członkostwa w klubie. Chociaż trudno jest ustalić sztywne reguły, logiczną zasadą wydaje się, że każdy odwiedzający klub częściej niż 1 na 4 spotkania powinien zostać zaproszony do zostania członkiem.
O ile klub nie ponosi faktycznych kosztów czy to za osobę, czy za całe spotkanie (na przykład, jeśli uczestnicy dostają posiłek, za który klub płaci), wszystkie powyższe grupy odwiedzających powinny mieć możliwość uczestniczenia w spotkaniu bezpłatnie. Należy pamiętać, że opłaty mogą być pobierane od gości tylko wtedy, gdy ich uczestnictwo ma bezpośredni i faktyczny wpływ na ogólne koszty spotkania. Na przykład, jeśli klub wynajmuje miejsce za stałą stawkę miesięczną lub za spotkanie, cena wynajmu nie ulegnie zmianie z powodu gościa, a zatem w tym przypadku goście mogą nie zostać obciążeni opłatą.
Wymagania finansowe
Kluby otwarte mogą pobierać od swoich członków opłaty na wspieranie działalności. W takim przypadku muszą przestrzegać wszystkich szczegółowych zasad dotyczących prowadzenia finansów klubu.
Kluby otwarte nie uiszczają żadnych opłat na rzecz Agora Speakers International - nie ma żadnych opłat za założenie (rejestrację) ani okresowych od klubu, Agora nie wymaga też opłat od indywidualnych członków klubów.
Natomiast kluby otwarte są zobowiązane do korzystania z internetowego Systemu Księgowego Agory do śledzenia swoich finansów oraz do raportowania.
Wymagania informacyjne w spisie klubów
Informacje o klubach otwartych, czyli dostęnych dla wszystkich są... no cóż, dostępne dla wszystkich. Poniższe dane stanowią część informacji, które są udostępniane wszystkim i które muszą być aktualizowane na bieżąco przez przedstawicieli klubu:
Dostępne informacje o klubie |
---|
Rodzaj informacji |
Dostępne dla |
---|
Nazwa klubu, numer i data rejestracji |
Wszystkich |
Harmonogram spotkań |
Wszystkich |
Miejsce spotkań |
Wszystkich |
Skład Rady klubu i dane kontaktowe |
członków Agory |
Opłaty za członkostwo |
Wszystkich |
Finanse klubu |
członków Agory |
Ograniczenia uczestnictwa |
Wszystkich |
Ograniczenia tematyki przemów |
Wszystkich |
Dane kontaktowe klubu |
Wszystkich |
Wyróżnienia i osiągnięcia |
Wszystkich |
Języki klubu |
Wszystkich |
Przestrzeganie modelu edukacyjnego Agory
Kluby Agory są zobowiązane do przestrzegania modelu edukacyjnego Agory i realizowanie Programu Edukacyjnego Agory.
To w szczególności oznacza, że na każdym spotkaniu powinien być określony:
Spełnione muszą być też nastęujące warunki:
- Wszystkie przemówienia, role i segmenty spotkań muszą być recenzowane zgodnie z wcześniej określonymi kryteriami.
- Wszystkie sekcje spotkań muszą mieć wyznaczony czas. Żaden uczestnik nie może przemawiać bez ograniczeń czasowych.
- Większość przygotowanych wystąpień musi pochodzić ze Ścieżek Edukacyjnych Agory.
- Większość segmentów spotkania musi być standardowymi segmentami spotkań Agory.
- Większość ról musi być zgodnych ze standardowymi rolami na Spotkaniach klubu Agory.
Członkowie jak najbardziej mogą wygłaszać własne typy przemówień czy realizować swoje własne programy edukacyjne, o ile są one wcześniej znane i mają określone kryteria do recenzowania. Klub może również jak najbardziej wprowadzać własne segmenty spotkań, spoza naszego standardowego programu. Zasada „większości” ma na celu tylko to, aby kluby nie różniły się całkowicie od pewnego kanonu klubów Agory, gdyż wtedy ich przynależność do Agory byłaby bezcelowa.
Szczególnym ograniczeniem klubów otwartych jest fakt, że nie mogą być wykorzystywane do regularnej promocji lub reklamowania produktów, usług lub innych organizacji, nie mogą też ograniczać treści przemówień do takiego celu.