Níže jsou uvedeny základní principy, na nichž nadace a všechny Agora Speakers kluby stojí.
Kluby nemohou vyloučit kandidáty na členy na základě rasy, barvy pleti, náboženství, sexuální orientace, genderové identity nebo přesvědčení, věku, úrovně příjmu, národnosti, etnického původu nebo mentálního či fyzického postižení, pokud je člen schopen na základě vlastního individuálního úsilí účastnit se vzdělávacích programů sdružení.
Na požádání a vždy případ od případu může Agora Speakers International udělit povolení k vytvoření klubu, který nedodržuje tuto zásadu, aby vyhověl místní legislativě nebo okolnostem (například vězeňský klub), chránil menšiny nebo z jiných důvodů. Toto povolení lze kdykoli odvolat.
Nediskriminace neznamená, že kdokoli má nárok nebo právo vstoupit do libovolného klubu. K diskriminaci dochází pouze v případě, že existuje systematická politika (explicitní nebo de facto), která vylučuje připojení určitých skupin lidí. Kluby mohou svobodně odmítat jako členy lidi, které považují za problematické nebo které nebudou pro klub přínosem.
Klubové poplatky, včetně pravidelnosti jejich placení a výše, jsou věcí každého klubu.
Finanční prostředky shromážděné kluby, bez ohledu na jejich zdroj, lze použít pouze na celkový provoz klubů a nikdy jako ekonomický přínos pro jakoukoli osobu. Pokud si klub účtuje poplatky, existují konkrétní pravidla týkající se správného použití prostředků a finanční transparentnosti, která musí klub dodržovat.
Klubové poplatky nesmí být diskriminační, s výjimkou případů uvedených v pravidlech pro financování klubu.
Členové klubu se musí navzájem podporova, respektovat a tolerovat, a to i v případě, že předmět řeči nebo názor řečníka je v nesoualdu s většinovým názorem.
To platí zejména pro vedoucí různých sekcí schůzky (vedoucí schůzky, vedoucí improvizací, moderátor debaty atd.) a vedoucí klubu.
Pokud není projev v rozporu s dříve schválenými a výslovně uvedenými pravidly pro obsah řeči klubu, nesmí vedoucí sekce ani vedoucí klubu jakýmkoli způsobem přerušovat nebo bránit řečníkovi, který přednáší projev, s nímž nesouhlasí nebo který jej uráží.
Každému výslovně doporučujeme, aby vášnivě a odvážně hovořil o věcech, na kterých mu záleží. Rovněž výslovně chráníme kritiku, humor a satiru.
S výjimkou projevů s vysoce cíleným negativním osobním obsahem (výslovně zaměřeným na konkrétního člena) neexistuje v klubech Agora ani v nadaci „právo nebýt urazen“.
Na schůzi klubu také neexistuje „právo na odpověď“. Pokud vás něčí řeč hluboce uráží, jediným východiskem je přednést projev v souladu s obvyklými postupy klubové role a v rámci vzdělávacího projektu nebo role.
V klubech neexistuje „právo na spravedlivé a rovné zacházení s subjekty“. Pokud například někdo přednesl 15minutový projev na určité téma, protože to byla doba trvání projektu, a vy jste se cítili uraženi, měla by vaše odpověď být časově omezena na jakoukoli dobu trvání dle vašeho vzdělávacího projektu.
Kluby Agora nelze použít k propagaci žádné náboženské, ideologické nebo politické agendy či světonázoru ani k propagaci jiných sdružení, společností, produktů nebo služeb. Nezapojujeme se do aktivismu.
Tato zásada platí pro nadaci jako celek a všechny kluby a zástupce Agory. Například klub nesmí aktivně propagovat křesťanství. Nebo socialismus. Nebo práva žen. Nebo opatření proti změně klimatu.
To se však nevztahuje na členy. Jednotlivý člen, jednající nebo hovořící vlastním jménem, se může zasazovat o to, co mu záleží, a propagovat to. Povzbuzujeme naše členy, aby hovořili odvážně a zaujali stanovisko k důležitým věcem, na kterých záleží, bez ohledu na to, oč jde.
Kluby také mohou podporovat vědu a technologický pokrok, protože jde o záležitosti objektivní, neideologické povahy a je to součástí stanov nadace.
Organizace a účast na akcích
Častou otázkou spojenou s tímto principem je, jaké akce mohou kluby organizovat nebo se jich účastnit.
Základním předpokladem, který je základem zásady neutrality, je to, že naše nadace chce oslovit a pomoci lidem všude, bez ohledu na povahu režimu v zemích, kde tito lidé žijí. Nemělo by být pochyb o tom, že ani Agora, ani její kluby se nezapojují do aktivismu všeho druhu a že nemají žádnou agendu (politickou, ideologickou, morální atd.) kromě cílů výslovně stanovených ve stanovách.
Věříme, že je lepší otevřít se všem, než být blokováni kvůli naléhání na kázání věci sboru již přesvědčených lidí.
Jinými slovy, bez ohledu na to, jak populární je příčina nebo myšlenka v určité oblasti (ať už jde o lidská práva, demokracii, svobodu projevu, změnu klimatu, potraty, svobodu náboženství atd.), kluby Agory se nesmí přímo ani nepřímo angažovat v její propagaci nebo podpoře, protože tato podpora může způsobit, že se úřady v jiných zemích pozastaví nad aktivitami Agory, a může členům v těchto zemích způsobit vážné problémy, ale například i ohrožení života.
Ačkoli není možné definovat soubor pravidel, která by jednoznačně pokrývala jakoukoli možnou situaci, zde je několik příkladů akcí, kde by účast klubu nebyla povolena:
- Jakákoli událost, kde je hlavním organizátorem třetí strana s jasným ideologickým sklonem (příklad: náboženské oslavy, politické akce a další ideologicky zbarvené události).
- Jakákoli tematická událost, jejíž téma nebo cíl má jasný ideologický sklon, program nebo aktivismus. Například událost požadující opatření v oblasti změny klimatu, ve prospěch lidských práv, práv LGBTQ atd.
- Jakákoli událost, kde se kterýkoli z uvedených organizátorů (bez ohledu na velikost její účasti) účastní jednání v rozporu se stanovami, ideály a posláním Nadace Agora Speakers. To zahrnuje organizace propagující diskriminaci, nenávist, násilí, pseudovědu atd.
Opět musíme trvat na tom, aby tato omezení odkazovala na účast klubu jako kolegiálního orgánu a image Agory nebo klubu na akci. Jednotliví členové nebo skupiny členů se mohou svobodně účastnit jakýchkoli událostí, pokud neporuší obecný kodex chování.
Na závěr upozorňujeme, že zásada neutrality nevylučuje možnost, aby Agora a její kluby nabízely služby (zdarma nebo za poplatek) jakékoli třetí straně, pokud je jasně řečeno, že tato interakce nepředstavuje podporu ani obhajobu této třetí strany nebo její nápady.
Členové klubu musí být intelektuálně poctiví. Jako výzkumní pracovníci by měli mít otevřenou mysl k novým myšlenkám, neustále kriticky zkoumat svá stanoviska a přesvědčení a být připraveni se jich vzdát, pokud budou předloženy nové přesvědčivé důkazy nebo argumenty. Nesmí se zapojovat do manipulace nebo klamných technik, aby sledovali své cíle nebo argumentovali svými stanovisky. Musí také uznat svá vlastní omezení znalostí a aktivně pracovat na jejich dokončení.
Stejně jako žádná diskriminace neznamená, že každý má právo na členství v klubu, intelektuální poctivost neznamená, že každý možný pohled na určitý předmět má nárok na stejná práva nebo stejný čas v klubu. Intelektuální poctivost například vyžaduje uznání, že existují lidé, kteří věří, že Země je plochá, ale to neznamená, že teorie ploché Země je rovnocenná s běžnými vědeckými znalostmi.