Debata v rámci setkání

Debata je samostatnou částí setkání, podobně jako sekce „Otázky ze života“. Manažer setkání předá slovo moderátorovi debaty, který se odtud ujme vedení až do konce debaty, poté se slovo vrátí manažerovi setkání.

Pokud je debatní sekce součástí klasického setkání, je na VPE klubu, aby rozhodl, kam ji umístí. Doporučujeme však, aby to bylo po připravených projevech, protože připravení řečníci jsou obvykle nervózní a chtějí být hotovi co nejdříve, a nebo před nebo za „Otázky ze životy“. Pokud je debata provedena dříve než Otázky zeživota, členové můžou použít cokoli, co se stalo v debatě, jako zdroj inspirace pro otázky.

VPE rozhoduje o množství času přiděleného debatě, které nesmí být kratší než 40 minut, a o tom, zda se debata bude konat během „tradičního“ setkání, nebo se bude jednat pouze o debatu.

Téma debaty, pozice, které budou obhajovány, stejně jako týmy obhajující každou pozici musí být známy do doby setkání. V programech setkáních je však napsáno pouze téma debaty a pozice, nikoli složení týmů, které brání každé stanovisko.

Takto by měl vypadat program setkání:

O pořadí mluvení týmů rozhodne Manažer setkání před setkáním náhodným losováním a předá ji moderátorovi debaty.

Nepřítomnost člena týmu v den setkání nebude důvodem pro zrušení debaty.

Facilitátor setkání by měl zajistit, aby byly vstupní a výstupní hlasovací lístky vytištěny a dostupné pro schůzku a aby byly dříve distribuovány všem účastníkům nebo alespoň umístěny na stoly nebo židle, kde budou sedět, spolu s tužkami nebo pery. Šablony pro vstupní a výstupní hlasovací lístky budou k dispozici na brandingovém portálu.

 

Struktura a načasování

Debata probíhá následovně s navrhovaným časovým rozpětím

 

#

Název kola

Min čas

Max čas

1

Úvod do debaty přednesen Mistrem debaty

1

2

2

Vstupní hlasování

2

2

3

Představení týmů a jejich pozic

1

2

4

Představení soudců

2

2

5

Úvodní kolo

4 x  # týmy

6

Kolo otázek a odpovědí

0

10

7

Kolo křížového výslechu

3 x # týmy

8

Kolo vyvracení

3 x # týmy

9

Kolo otázek a odpovědí

0

10

10

Kolo křížového výslechu

3  x # týmy

11

Závěrečné kolo

3 x # týmy

12

Výstupní hlasování

2

2

13

Zpětná vazba od soudců

5

7

14

Závěr debaty

1

1

 

To dává následující načasování v závislosti na počtu týmů:

 

POČET TÝMŮ

Min čas

Max čas

2

45 min

1h 10 min

3

1h

1h 25 min

4

1h 20min

1h 40 min

5

1h 35 min

2h

 

Úvod do debaty

 

Po obdržení slova od Manažera setkání, Moderátor debaty představí téma debaty a poskytne krátké základní informace o tomto tématu, například proč je toto téma relevantní nebo jaké nedávné zprávy se staly, díky nimž je zajímavé nebo proč stojí za diskusi. Moderátor debaty také vyjmenovává pozice, které budou obhájeny, aniž by se vyjádřil ke kterékoli z nich a bez vyjádření preference nebo schválení jakékoli z nich.

V tuto chvíli nejsou týmy představeny.

Vstupní hlasování

 

Jako ve všem v Agoře se i tady snažíme dosáhnout objektivní míry našeho úspěchu. Cílem debaty je - kromě vzdělávacího - přesvědčit lidi o vašem úhlu pohledu. Nejlepší mírou úspěchu je tedy to, zda se to skutečně stalo. To se provádí dvěma hlasováním: vstupním a výstupním hlasováním.

Vstupní hlasování je anonymní průzkum provedený před představením týmů a jejich členů. Cílem je pokusit se získat přehled o skutečných názorech publika a zároveň minimalizovat vliv, který může působit s vědomím, že určitý přítel nebo kolega je v týmu hájícím tu či onu pozici. Složení týmu samozřejmě nelze utajit, ale to neznamená, že bychom neměli jeho dopad minimalizovat.

Po představení tématu debaty a pozic, moderátor debaty vyzve účastníky, aby vyplnili vstupní anketu a předali mu ji. Výsledky se v tuto chvíli nepočítají ani nevyhlašují. Účast v anketě je dobrovolná.

 

Vstupní hlasování a sběr hlasovacích lístků by neměly trvat déle než 2 minuty.

 

Představení týmů

 

Poté, co proběhne vstupní hlasování, moderátor debaty představí týmy, jejich členy a uvede, jaké stanovisko každý tým obhajuje. Doporučuje se, aby každý tým dostal buď číslo, nebo jednopísmenné jméno.

Pokud to není proveditelné, měli by členové týmu sedět nebo stát společně, odděleně od členů ostatních týmů a publika. Všechny týmy by měly sdílet oblast mimo obecenstvo - ať už na jevišti, nebo na speciálním místě v místnosti.

Poté, co moderátor debaty představí týmy, oznámí pořadí týmů.

 

Představení soudců

 

Poté, co jsou týmy představeny, a pokud jsou přítomni debatní soudci, Moderátor debaty přistoupí k postupnému představení každého z nich. Pokud nejsou členy klubu, měl by moderátor debaty také krátce promluvit o každém z nich a o jejich pověřeních. Moderátor debaty by za žádných okolností neměl vyjadřovat, jaké postavení (pokud nějaké) má debatní soudce v projednávané záležitosti.

 

Úvodní kolo

 

Během úvodního kola (ekvivalent afirmativního nebo vládního kola v tradičních diskusních systémech) zástupce každého týmu vysvětluje pozici týmu a podpůrnou argumentaci. Zástupce mluví nepřerušovaně po dobu maximálně 3 minut s 30sekundovou dobou odkladu.

Během této řeči se používají normální signály časování a moderátor debaty by měl zastavit každého řečníka, který překročí časovou značku 3:30.

 

Kolo otázek a odpovědí

 

Kola Q & A jsou kola, během nichž mohou Debatní soudci i členové publika (v tomto pořadí) klást týmům otázky. V rámci otázky mohou také uvést své vlastní body, ale moderátor debaty by neměl dovolit, aby se z nich staly projevy.

Každá otázka by neměla trvat déle než 1 minutu a každá odpověď by neměla trvat déle než 1 minutu. Na otázku neexistuje žádná odkladná lhůta a na odpověď existuje 30vteřinová lhůta.

Soudci jsou první, kdo klade otázky, a publikum je další, když soudci nemají žádné další otázky.

Povoleny jsou i doplňující otázky, ale opět by si měl moderátor debaty dávat pozor na to, aby se z nich nestal zápas v ping-pongu nebo dialog.

Pokud jde o dotazy členů publika, osoba, která se chce zeptat na jednu nebo více otázek, zvedne kartu s názvem týmu, kterému je otázka určena, a čeká, až mu Moderátor debaty udělí slovo. Všechny otázky musí být relevantní k tématu, jasně vyřčeny a řešeny konkrétním týmem.

V ideálním případě použití karet s názvem týmu umožní Moderátorovi debaty provést vyváženou relaci otázek a odpovědí a rozdělit otázky tak, aby všechny týmy dostaly podobný počet otázek.

Poté, co osoba skončí řeč, může moderátor debaty dát slovo zmiňovanému týmu, aby odpověděl, nebo může prohlásit otázku za nepřípustnou a uvést důvod.

Kolo otázek a odpovědí končí buď po vypršení času k tomu určeném, nebo když již nejsou žádné další otázky.

 

Kolo křížového výslechu

 

Kolo křížového výslechu je obdobou kola Otázek a odpovědí a v něm mají týmy možnost křížové prověrky ostatních týmů.

Pořadí výslechu je obrácené k pořadí mluvení, které bylo vylosováno pro úvodní kolo (takže pokud by pořadí řeči bylo například tým 2, tým 3, tým 1, pořadí kola křížového výslechu by bylo tým 1, Tým 3, Tým 2).

Moderátor debaty postupně udělí slovo různým týmům. Stejně jako v kole otázek a odpovědí by otázky a odpovědi neměly trvat déle než 1 minutu.

 

Kolo vyvracení

 

Kolo vyvrácení (ekvivalent negativního nebo opozičního kola v jiných debatních systémech) je druhé mluvící kolo, kde týmy mohou nabídnout argumenty proti postojům jiných týmů, nebo nabídnout další argumenty na podporu svého stanoviska.

Mechanismus, načasování a pořadí mluvení v této části jsou stejné jako v úvodním kole.

 

Závěrečné kolo

 

V závěrečném kole týmy učiní své závěrečné prohlášení.

Během závěrečného kola nejsou povoleny žádné nové argumenty ani přerušení.

Pořadí mluvení je stejné jako v úvodním kole. To je zvláště důležité pro vyvážení efektu prvenství-aktuálnosti.

 

Výstupní hlasování

 

Po skončení debaty se provede výstupní hlasování. Hlasování a sbírání hlasovacích lístků by neměly trvat déle než 2 minuty.

Stejně jako v předchozím případě je to anonymní anketa, která se snaží zjistit, zda argumenty předložené různými týmy ovlivnily představy publika.

Výstupní hlasování se provádí bez ohledu na to, zda došlo ke konsensuální shodě nebo ne. Účastník se může rozhodnout účastnit se pouze vstupního hlasování, a nikoli výstupního, pouze výstupního a nikoli vstupního, obou nebo žádného.

 

Takhle může vypadat ukázkový hlasovací lístek pro Výstupní hlasování (design se může změnit):

 

Pokud je k sečtení a shrnutí výsledků dostatek času, jsou výsledky obou voleb vyhlášeny na konci setkání. Pokud ne, jsou zveřejněni na webové stránce klubu / skupina WhatsApp / skupina na Facebooku / blog atd. Pokud klub nic z toho nemá, budou oznámeni na začátku příštího pravidelného setkání.