Toto je osvědčený formát setkání, který lze použít jako výchozí bod pro návrh vlastního setkání.

Toto je pouze návrh, v jaké pozici role mají být. Pokud jste novým provozovatelem klubu Agora, doporučujeme vám začít s tímto formátem, dokud s ním nebudete mít zkušenosti.

V této části jsou vysvětleny pouze obecné pořadí a navrhovaná načasování. Nejsou tu uvedeny žádné podrobnosti o tom, jak jednotlivé role fungují. Tyto informace lze získat v kapitole „Role na klubových setkáních“.

Formát setkání je v podstatě stejný bez ohledu na to, zda je se setká fyzicky nebo online.

Before the Meeting

Facilitátor setkání by měl dorazit v dostatečném předstihu před plánovaným začátkem setkání. Měl by:

  • Připravte místo konání - stoly, židle, pultík, umístění symbolů klubu a Agory atd.
  • Připravte si nástroje, které Časoměřič použije k měření a signalizaci času (stopky, „dopravní“ světla, barevná lepenka atd.)
  • Vytiskněte program
  • Je-li to možné, zkontrolujte, zda osvětlení, zvukový systém a projekční zařízení správně fungují.
  • Pokud má klub nahrávací zařízení, připravte ho a připravte na nahrávání.

U online setkáních by měl Manažer setkáníí zahájit setkání nejméně 15 minut před oficiálním časem zahájení.

Některé kluby mají sekci „socializace“ ve volném formátu, která obvykle může trvat až 30 minut před setkáním a mnoho hodin po něm.

 

Potřebné materiály

Fyzická setkání

Pro fyzické klubové setkání budete potřebovat následující materiály:

 

 

  • Stopky pro načasování projevů
  • Nějaký způsob, jak signalizovat časové limity řečníků. To se děje pomocí zelených, žlutých a červených indikátorů. Můžete použít světla nebo jednoduše barevné kousky papíru.
  • Formuláře zpětné vazby pro publikum. Všichni členové publika (dokonce i hosté) mohou na základě těchto formulářů zpětné vazby dát hodnocení každému řečníkovi. Na portálu Značky můžete získat přizpůsobitelné šablony pro formuláře zpětné vazby - například ten níže (www.agoraspeakers.org/brand.jsp).

Můžete použít poskytnutou šablonu nebo si můžete vytvořit vlastní.

 

 

  • Propisky pro diváky a (zejména) pro Časoměřiče a Gramatiky
  • Vytištěné programy setkání
  • Slovo dne, vytištěno na jednom nebo dvou listech papíru velkými písmeny, aby ho mohli vidět řečníci i diváci na dálku.
  • Listy papíru (nebo nejlépe šablony) pro Časoměřiče, Gramatika, a Počítače vyplňovacích slov. 

 

Online setkání

Na online setkáních je dobré mít po ruce následující odkazy a materiály, pro případ, že by jejich odpovídající role na ně zapomněly:

  • Odkazy na Zoom pozadí, které může Časoměřič použít
  • Odkazy na tvůrce aktiv, aby Gramatik a Časoměřič mohli generovat své šablony a pozadí
  • Předem generované verze PDF hodnotících listů pro každý projekt a roli. (Ty lze generovat automaticky ze stránky pro každou roli a projekt)
  • Předem vygenerovaný soubor PDF - Formulář pro obecnou zpětnou vazbu, který mohou členové, kteří nejsou hodnotiteli, použít k poskytnutí zpětné vazby řečníkům

 

 

Setkání

Část I - Zasvěcení

1. Facilitátor setkání obvykle zavolá a zahájí setkání, všechny přivítá, poté stručně představí danou osobu v roli Manažera setkání pro daný den a dá mu slovo.

2. Manažer setkání všechny vítá. V tuto chvíli může Manažer setkání udělat několik věcí:

  • Připomenout každému, aby vypnuli své mobilní telefony. U online setkáních kromě toho požádejte, aby lidé vypnuli všechny možné zdroje rušení a zavřeli dveře místnosti, ve které se nacházejí.
  • Připomenout všem, aby během projevů nechodili po místnosti.
  • Na online setkáních připomeňte všem, že bezpečnost a slušnost musí být vždy na prvním místě. To znamená, že během setkání by nikdo neměl řídit nebo dělat jiné nebezpečné činnosti. Každý by měl být vhodně oblečen a každý by měl mít vždy zapnutou kameru.
  • Pokud jsou přítomni hosté, poskytněte obecný úvod o Agora Speakers International a klubu, jeho účelu, poslání a tom, co děláme a jakým způsobem.
Jedním z aspektů, který vždy stojí za to vysvětlit hostům, je, že setkání není setkáním ve volné formě, kde všichni mluví, ale že se řídí strukturovanou agendou, kde lidé vykonávají konkrétní role, pro které se dříve dobrovolně přihlásili. To pomáhá hostům rychle odstranit běžné mylné představy o s Agora setkáních
  • Setkání je rozděleno do různých sekcí, přičemž každou sekci mají na starosti různí lidé.
  • Role a sekce mají konkrétní cíle, které jsou podrobně vysvětleny v online materiálech.
  • Role jsou dobrovolné a každý se může do role přihlásit
  • Role se mění s každým setkáním - Manažerem setkání je dnes jedna osoba, na dalším setkání to bude osoba jiná
  • Každý je hodnocen, aby se každý mohl zlepšovat a učit se.

Někdy stojí za to během úvodu výslovně poukázat na tyto aspekty.
  • Pokud jsou zde hosté, je to také dobrá příležitost k tomu, aby se každý z nich postavil a představit se publiku. Manažer setkání může obvykle položit jednoduchou otázku typu „jak jste se o nás dozvěděli?“ nebo „co vás sem přivedlo?“ atd.
Někteří hosté si pletou pozvání, aby se představili, s výzvou k přednesení 20minutového projevu. Manažer setkání by měl rychle přerušit všechny takové bludné projevy, které by mohly vykolejit celý program setkání.

 

Část II - Hodnotící tým

3. Manažer setkání dává slovo Časoměřiči po dobu 1–2 minut, který vysvětluje svou roli, proč je důležité načasování a jak fungují časové signály

4. Manažer setkání předá slovo 1-2 minuty Gramatikovi, který vysvětlí svou roli a věci, které bude hledat.

5. Manažer setkání dává slovo Počítači výplňových slov na 1-2 minuty, který vysvětluje svou roli, důležitost nepoužívání doplňujících slov a několik jejich příkladů.

Na některých setkáních jsou role Gramatiků a Počítačů výplňových slov prováděny stejnou osobou. Jeden z nich také může představit „Slovo dne“. Cílem Slova dne je vyškolit lidi v tom, aby byli flexibilní, když mluví, a přizpůsobili se změnám, místo aby se učili řeči zpaměti.

Část III - Projekty

6. Manažer setkání pro každý projekt:

  • Vyzývá Hodnotitele řeči aby vysvětlil cíle projevu
  • Vyzývá řečníka, aby přednesl projev
  • Poskytuje publiku 1–2 minuty, aby každý mohl napsat zpětnou vazbu.
Doporučuje se, aby projekty probíhaly ve vzestupném pořadí podle obtížnosti, aby se předešlo tomu, že před nezkušeného mluvčího přijde solidní umělec.

7. Po skončení připravené části projevů dává Manažer setkání slovo Průvodci improvizacemi, který pokračuje v této části. Obvykle je tato část dlouhá přibližně 15 minut, přičemž každá odpověď na Otázku ze života trvá 1–2 minuty.

Tohle je vhodný moment na krátkou přestávku, protože dává hodnotitelům více času na dokončení hodnocení. Některé kluby také rádi hlasují za nejlepší řečníka a za nejlepší Otázky ze života. To by také byla vhodná doba pro to, abyste požádali každého, aby hlasoval a sbíral své hlasy. Pokud se koná hlasování, měli byste opakovat (a nejlépe si jej zapsat na viditelné místo) jména řečníků a jména všech účastníků v části Otázky ze života.

Část IV - Hodnocení řeči

8. Po dokončení předchozí části Hodnotitel setkání zavolá hodnotitele řeči, aby doručili svá hodnocení, přičemž každé hodnocení má délku 3–5 minut.

9. Po pronesení všech hodnocení řeči se na scénu postaví Hodnotitel improvizací a představí svou zprávu. Toto hodnocení je asi 5-7 minut dlouhé

10. Volitelný. Pokud má váš klub Hodnotitele naslouchání, teď by byla pro tuto roli dobrá příležitost.

Část V - Technická hodnocení a závěr

11. Po dokončení předchozí části představí Počítač výplňových slov, Gramatik a Časoměřič své zprávy, vždy po dobu 1–2 minut, obvykle v opačném pořadí, v jakém se účastnili na začátku schůzky

12. Na závěr Hodnotitel setkání představuje své celkové hodnocení setkání a všech hodnotících. Tato část obvykle trvá 5-7 minut

13. Manažer setkání dává slovo každému (zejména Členům klubového výboru), kdo potřebuje učinit oznámení.

To je dobrý bod pro Manažera setkání, aby se zeptal hostů,co si o setkání myslí, jak se cítili atd.

14. Manažer setkání dává slovo Facilitátorovi setkání, který setkání uzavírá.