Příspěvek od Franka Thorogooda
Oxfordský slovník definuje mentora jako „zkušeného a důvěryhodného poradce“.
Téměř všichni lidé mají instinktivní strach z mluvení na veřejnosti.
Vstup do klubu vyžaduje odvahu, ale pak se nový člen potýká s celou řadou postupů a rituálů, používaných k vedení klubových setkání a dokončení tréninkového programu.
To se může zdát zdrcující pro nové členy, ale pro zkušenější se to stalo rutinou.
Základní rolí klubu je proto mentor, aby zkušenější členové „drželi nového člena za ruku“, vysvětlili jim cokoli nejasného a byli k dispozici, aby jim v případě potřeby poradili a pomohli, a to i mimo klubová setkání.
Největší problém je spojit mentory se svěřenci. To platí zejména v novějších klubech.
Zde je několik návrhů na úspěšný program mentoringu klubu:
- Výbor klubu by měl sestavit seznam možných mentorů. Měli by to být zkušenější členové, nebo i ti, kteří jsou v klubu nový, ale mají určité zkušenosti s mluvením na veřejnosti, výukou atd., Nebo by měli prokázat zvláštní schopnost porozumět funkcím a cílům klubu.
- Po získání souhlasu potenciálních mentorů by měl Viceprezident pro členství připravit a vést seznam obsahující mentory a členy připravené na mentoring, přičemž na jednoho mentora by měli být maximálně tři svěřence.
- Tento seznam by měl dostat každý nový člen při svém vstupu do klubu a měl by si vybrat svého mentora z těch, kteří jsou na seznamu stále k dispozici.
- Mentor a svěřenec by si měli vyměnit telefonní čísla a e -mailové adresy a propojit se moderními komunikačními metodami, jako jsou Facetime, Whatsapp, Skype atd.
Mohou se setkat na úvodní schůzce, kde mentor může jednoduše vysvětlit vzdělávací program, klubové postupy a povinnosti a odpovědět na jakékoli otázky.
Následně je mentor k dispozici v choulostivých chvílích svěřence, jako je jejich první řeč, oprava jazyka atd.
Nový člen by se však neměl zcela spoléhat na mentora, ale měl by se snažit porozumět vzdělávacímu programu a rolím různých členů pomocí dostupného materiálu.