Motywacja

Wiceprezes Rady ds. społeczności to nowa pozycja w klubach Agory.

Od początku istnienia Agora Speakers International jednym z celów było nie tylko stworzenie przyjaznego środowiska klubowego, w którym członkowie mogliby uczyć się i ćwiczyć umiejętności przemawiania publicznego i przywództwa, ale także zapewnienie im możliwości przemawiania i przywództwa poza środowiskiem klubowym. Ponadto jednym z celów Agory było umożliwienie członkom wywierania wpływu na lokalną społeczność podczas samego procesu uczenia się poprzez realizowanie lokalnych projektów, które są istotne dla naszego otoczenia.

Musimy także odróżnić „Przywództwo” od „Zarządzania”. Podczas gdy zarządzania można się do pewnego stopnia nauczyć zarządzając małymi zespołami, klubem czy realizując event Agory, przywództwo wymaga innych, poważniejszych umiejętności. Nie można ich nabyć będąc ograniczonym ramami uporządkowanej organizacji.

Mimo iż dążymy do nawiązania globalnych – na poziomie kraju lub międynarodowych – kontaktów z różnymi podmiotami (komercyjnymi, rządowymi, edukacyjnymi itp.) i zwiększenia zauważalności naszej organizacji, poziom globalny ma swoje ograniczenia. W praktyce najwięcej okazji stwarzają wydarzenia odbywające się lokalnie – targi, konferencje, wystawy, spotkania grup zainteresowań itp.

W kwestii przywództwa stoimy przed tym samym wyzwaniem – większość możliwości pomocy będzie miała charakter lokalny, na małą skalę, w rozwiązywaniu konkretnych problemów.

 

Rola wiceprezesa rady ds. społeczności

 

Każdy klub Agory musi w ramach swojej Rady posiadać wiceprezesa ds. społeczności (Vicepresident of Community Leadership - VPCL), który jest odpowiedzialny za koordynację wszystkich zadań i projektów związanych z lokalną społecznością.

Jako VPCL:

  • Działasz jako osoba kontaktowa w imieniu klubu dla wszystkich organizacji zewnętrznych zainteresowanych współprać, włączając w to lokalne władze.
  • Na Tobie spoczywa odpowiedzialność za wyszukiwanie okazji udziału w lokalnych projektach, czy to jako zarządzający takimi projektami, mówcy czy wolontariusze.
  • Razem z wiceprezesem ds. edukacji odpowiadasz za określenie, którzy kwalifikujący się członkowie klubu nadają się do różnych projektów, w zależności od ich doświadczenia i postępów w programie edukacyjnym oraz ich dostęności i zaangażowania w klub.
  • Odpowiadasz za koordynację wspólnych wydarzeń organizowanych z innymi klubami Agory w okolicy.
  • Odpowiadasz za zatwierdzanie propozycji projektów prowadzonych przez członków, w tym ocenianie, czy zakres projektu jest odpowiedni (ani za duży, ani za mały), biorąc pod uwagę doświadczenie przywódcze danego członka.
  • Sugerujesz i zatwierdzasz uczestnictwo indywidualnych członków w istniejących projektach.

Podobnie jak w przypadku wszystkich ról w Radzie, z wyjątkiem Prezesa Klubu, więcej niż jedna osoba może pełnić rolę VPCL, jeśli wymaga ona więcej wysiłku i czasu. Mogą oni też korzystać z pomocy innych członków w konkretnych zadaniach. Z kolei w małych klubach ta sama osoba może łączyć rolę VPCL z innymi pozycjami w Radzie klubu.

VPCL powinien być również w kontakcie ze swoimi odpowiednikami z innych klubów w okolicy, aby uniknąć potencjalnych konfliktów. Wiceprezesi ds. społeczności wszystkich klubów na danym obszarze powinni działać wspólnie i nie rywalizować o poszczególne projekty czy możliwości przemawiania. Informacje o dostępnych okazjach powinny być sobie wzajemnie udostępniane, a wiceprezesi z innych klubów powinni pomagać VPCL, który ma problemy ze znalezieniem projektów i możliwości w okolicy. Tak naprawdę dążymy do stworzenia globalnej bazy projektów i możliwości przemawiania, aktualizowanej przez wiceprezesów ds. społeczności, z której korzystać będą członkowie Agory.

 

Możliwości przemawiania publicznego poza klubem


Członkowie, którzy ukończyli pierwsze dwa bloki podstawowego programu edukacyjnego („Trzy pierwsze projekty” i „Podstawy przemawiania”) są uprawnieni do zewnętrznych wystąpień publicznych.

Wskazówki i sugestie dotyczące tego, jak znaleźć i/lub wykreować możliwości wystąpień publicznych poza klubem zostaną opublikowane po otrzymaniu wszystkich opinii i sugestii dotyczących tej roli. Ogólnie będą to:

  • Wykłady i warsztaty w szkołach, na uczelniach czy w klubach zainteresowań
  • Dni otwarte organizowane przez kluby
  • Inne organizacje przemawiania publicznego
  • Konferencje, targi i wystawy
  • Kanały YouTube i podcasty Agory czy klubowe
  • Spotkania networkingowe i biznesowe
  • Imprezy towarzyskie (śluby, zabawy, itp.)

 

 

 

Wymagania dotyczące udziału

Gdy istnieją możliwości udziału w wydarzeniach zewnętrznych, należy zwrócić szczególną uwagę, aby były one zgodne z ideałami i wartościami Fundacji. W szczególności należy przestrzegać następujących zasad:

  • Oferta udziału w wydarzeniu musi być skierowana do wszystkich członków klubu, bez dyskryminacji. Na przykład, Kluby Agory nie mogą współpracować z organizacjami lub wydarzeniami, które warunkują propozycję wystąpienia w sposób dyskryminujący („Szukamy prelegentów, którzy są biali”, „Szukamy chrześcijanina do występu na wydarzeniu kościelnym").
  • Jakiekolwiek wzięcie udziału musi być dobrowolne dla wszystkich członków klubu.
  • Jakiekolwiek wzięcie udziału odbywa się w swoim własnym imieniu (a nie jako reprezentant klubu, ani tym bardziej Agora Speakers International).
  • Wzięcie udziału nie wiąże się z żadną trwałą współpracą lub stowarzyszeniem klubu z podmiotem trzecim.

Czasami takie uczestnictwo będzie się odbywać regularnie i wymaga wzajemności (np. członkowie klubu Agory przemawiają w miejscu X, a w zamian członkowie X przemawiają w klubie Agory). W takich przypadkach należy pamiętać, że:

  • Taki regularny zewnętrzny udział w spotkaniach klubu Agory musi być zatwierdzony przez większość członków klubu, na okres jednego roku. Zgoda ta może być w każdej chwili cofnięta przez większość członków klubu.
  • Nie może być żadnej różnicy w traktowaniu gości (pod terminem gość rozumiemy osobę niebędącą członkiem Agory, uczestniczącą w jakikolwiek sposób - osobiście lub wirtualnie - w spotkaniu klubu Agory).
  • Wszyscy goście muszą być w stanie pełnić te same role, niezależnie od tego, skąd pochodzą i jakie mają doświadczenie, a role te muszą być zgodne z informacjami podanymi przez klub przy rejestracji.
  • Wszyscy uczestnicy z zewnątrz podlegają wytycznym edukacyjnym Agory. W szczególności wszelkie wystąpienia mają mierzony czas, są monitorowane przez gramatyka, muszą mieć jasno określony, znany wcześniej cel i są recenzowane zgodnie z wytycznymi recenzji Agory.
  • Uczestnictwo osób z zewnątrz nie może wymagać żadnych zmian w przeprowadzanym spotkaniu, jego przebiegu czy określonym przypisaniu ról. Na przykład uczestnik zewnętrzny może nie wymagać, aby to on zabrał głos jako pierwszy lub aby ktoś konkretny przygotował jego recenzję.
  • Prowadzący dany segment spotkania oraz Recenzent nie mogą być spoza klubu. Innymi słowy, a już szczególnie w przypadku przygotowanych przemów – albo mówca, albo recenzent musi być członkiem klubu.
  • Taki zewnętrzny udział nie może naruszać żadnej z Głównych Zasad. W szczególności nie jest dozwolone regularne zewnętrzne uczestnictwo organizacji, które promują określone światopoglądy polityczne, ideologiczne lub moralne, udział w spotkaniu nie może też wiązać się z promowaniem innych organizacji, usług lub produktów stron trzecich. Udział w spotkaniu organizacji promujących pseudonaukowe poglądy jest niedozwolony.
  • Liczba takich zewnętrznych uczestnictw w ciągu roku musi być ograniczona do liczby określonej w wymaganiach operacyjnych klubu (w zależności od typu klubu).

 

Możliwości wystąpień poza klubem powinny być traktowane jako okazja i korzyść dla członków. Z wyjątkiem sytuacji, gdzie organizatorzy mają określony budżet przeznaczony na wynagrodzenia prelegentów, nie powinieneś żądać ani próbować negocjować wynagrodzenia za wystąpienie w imieniu klubu lub członka.

 

Zewnętrzne okazje do kierowania projektami

VPCL odpowiada również za znajdowanie okazji przywódczych dla członków. Ta część zostanie w pełni opracowana na późniejszym etapie, wraz z publikacją Ścieżki Przywództwa i wytycznymi dla Projektów Społecznych.