Wiceprezes Rady ds. edukacji (Vicepresident of Education - VPE) odpowiada za działalność edukacyjną klubu i realizuje wiele różnych zadań, które mają bezpośredni wpływ na spotkania klubu.
W większych klubach zwykle warto mieć więcej niż jednego wiceprezesa ds. edukacji.
Planowanie roku edukacyjnego
W Programie Edukacyjnym Agory zdefiniowaliśmy bardzo wiele różnych elementów edukacyjnych, a lista stale się wydłuża. Nie da się użyć ich wszystkich w trakcie jednego spotkania. W związku z tym mimo iż jest mnóstwo innych ciekawych segmentów, które pozwalają wiele się nauczyć, łatwo jest przyzwyczaić się do standardowego przebiegu spotkań i nigdy nie próbować niczego nowego. Skutkuje to spotkaniami, które są powtarzalne, wręcz nudne i niezbyt atrakcyjne dla doświadczonych członków.
Jako VPE jesteś odpowiedzialny za planowanie Roku Edukacyjnego - decydujesz, jakie segmenty chcesz mieć podczas spotkań i ich liczbę w ciągu roku. Aby dobrze to zaplanować, musisz dobrze zrozumieć wszystkie segmenty, ile zajmują czasu i jakiego przygotowania wymagają.
Pamiętaj też, że nie jesteście ograniczeni do elementów spotkań opisanych w oficjalnym programie Agory. W praktyce zachęcamy do wymyślania, planowania i eksperymentowania z nowymi rolami i segmentami, jeśli realizują one cele edukacyjne i są zgodne z ogólną misją i celami Agora Speakers International. Tutaj możesz przeczytać więcej o tworzeniu niestandardowych ról.
Zacznij od zaplanowania ile większych, bardziej czasochłonnych elementów edukacyjnych chcesz zrealizować w ciągu roku (czyli ogólnie tych, których realizacja zajmuje więcej niż 20 minut i które zazwyczaj zdominują całe spotkanie). Na przykład:
- 5 debat
- 10 sesji „W ogniu pytań”
- 10 dyskusji
- 5 warsztatów
Rozłóż te segmenty w ciągu rocznego cyklu spotkań, potem uzupełnij pozostały czas i spotkania mniejszymi elementami.
Twój plan roczny powinien pozwalać na pewną elastyczność, aby dostosować się do nieoczekiwanych okoliczności, które na przykład spowodują odwołanie któregoś spotkania, ale nie powinien też być specjalnie dokładny - nie da się przewidzieć, z 5-miesięcznym wyprzedzeniem, że na spotkaniu 21 będziesz miał 4 przygotowane przemówienia i 4 uczestników „W ogniu pytań”.
Twój plan może wyglądać następująco:
Spotkanie 1 | Spotkanie 2 | Spotkanie 3 | Spotkanie 4 | Spotkanie 5 | Spotkanie 6 |
---|---|---|---|---|---|
Przemowy Dzisiaj jesteśmy w... Gry językowe Gorące Pytania |
Debata | Przemowy Dyskusja Gorące Pytania |
Przemowy W ogniu pytań Dzisiaj jesteśmy w... Gorące Pytania |
Warsztat |
Układanie programu spotkania
Jako VPE jesteś również odpowiedzialny za ustalanie programu każdego spotkania. Oznacza to decydowanie o tym, które segmenty pojawią się w programie, jak będą one ułożone w ramach spotkania i ile ich będzie. Na przykład:
Dostępne role |
---|
Przemowa #1 |
Recenzent przemowy #1 |
Przemowa #2 |
Recenzent przemowy #2 |
Przemowa #3 |
Recenzent przemowy #3 |
Prowadzący Gorące Pytania |
Recenzent Gorących Pytań |
Mówca #1 Dzisiaj jesteśmy w... |
Mówca #2 Dzisiaj jesteśmy w... |
Kontroler czasu |
Gramatyk |
Recenzent mowy ciała |
Recenzent myślenia krytycznego |
Kotroler uwagi |
Recenzent spotkania |
Oznacza to jednak, że musisz upewnić się, iż Prowadzący spotkanie jest wyznaczany z dużym wyprzedzeniem przed spotkaniem (najlepiej pod koniec poprzedniego spotkania), aby mógł on promować program spotkania, odpowiadać na prośby od osób, które chcą w nim uczestniczyć i aktywnie szukać wolontariuszy do nieobsadzonych ról.
Zachęcanie nowych członków
VPE ma również obowiązek – wraz z wiceprezesem ds. członkostwa – sprawiać, by nowi członkowie czuli się dobrze w klubie i zachęcać ich do jak najszybszego brania aktywnego udziału i pełnienia ról na spotkaniach.
Pamiętaj jednak, że każda osoba robi postępy we własnym tempie. Możesz naciskać, ale nigdy nie powinieneś zmuszać nikogo do roli, której nie chce pełnić.
Kilka rzeczy, których możesz spróbować:
- Odzywaj się pierwszy do bardziej nieśmiałych członków i poznawaj ich z innymi członkami, którzy przeszli tę samą drogę wcześniej.
- Udostępniaj filmy „przed” i „po” doświadczonych członków, aby nowicjusze mogli zobaczyć transformację tych osób.
- W zależności od okoliczności sugeruj branie określonych, łatwych ról, takich jak Kontroler czasu lub Gramatyk.
Nadzorowanie postępów edukacyjnych członków
Chociaż spotkania klubu mają sporo charakteru spotkań towarzyskich, jako VPE musisz zawsze pamiętać, że Agora jest Fundacją Edukacyjną i że nasz Program Edukacyjny jest tego podstawą. Wielokrotnie członkowie z różnych powodów utykają na fazie pełnienia ról funkcyjnych lub recenzenckich. Częste powody to:
- Brak możliwości poświęcenia czasu na przygotowanie przemówienia, przez co preferują role, które nie wymagają pracy poza spotkaniem (gorące pytania, dyskusja itp.)
- Strach przed recenzją.
- Brak wiedzy na temat korzystania z technologii lub innych elementów wymaganych w projekcie (np. w przypadku projektu „Oprogramowanie do prezentacji”)
- Brak pomysłów na przemówienia.
- Brak pewności, czy ich postępy edukacyjne są realizowane prawidłowo.
Jeśli zauważysz, że ktoś utknął i nie robi postępów, spróbuj porozmawiać z taką osobą i dowiedzieć się, co się dzieje. Delikatnie zachęcaj ją do kontynuacji, wskaż materiały dotyczące pomysłów na przemowy, radzenia sobie z nerwami, zorganizuj warsztaty dotyczące korzystania z technologii, pozwól członkowi poćwiczyć gdzieś ze sprzętem do prezentacji itp. Te kwestie to nie tylko Twoja odpowiedzialność: po dostrzeżeniu problemu porozmawiaj z innymi członkami rady i skorzystaj z ich pomocy i sugestii.
Pośpiech w zdobywaniu punktów/certyfikatów/czegokolwiek koniec końców niewiele daje w życiu zawodowym, gdzie liczy się tylko to, jakie umiejętności faktycznie posiadasz i jak potrafisz je wykorzystać w praktyce.
Zapewnienie jakości opinii
Istotnym aspektem Systemu Edukacji Agory są recenzje przeprowadzane przez innych członków. Aby były skuteczne, ich opinie muszą spełniać wszystkie zalecenia podane w rozdziale Skuteczne recenzje.
- Zachęć członków do przeczytania materiałów na temat formułowania opinii
- Nadzoruj ogólną jakość prezentowanych opinii, aby nie stały się nieistotne („wszystko było idealne”), wrogie („nie miało to żadnego sensu”) lub nie na temat („całkowicie się z tobą nie zgadzam”).
- Zorganizuj warsztaty na temat recenzji.
- Wyszukuj i udostępniaj filmy, książki i artykuły na temat skutecznego i konstruktywnego przekazywania feedbacku.
- Udzielaj indywidualnych porad recenzentom
Nadzorowanie programu mentoringu
Wszystkie kluby powinny mieć wdrożony program mentoringowy, który paruje nowego członka z bardziej doświadczonym, mogącym pomóc mu w pierwszych projektach, w lepszej integracji z klubem i jego kulturą.
Gdy uruchomimy nasz system zarządzania online, będziesz mógł to zrobić bezpośrednio z konta VPE.
Organizacja warsztatów
Warsztaty to część działalności klubu, która zawsze jest bardzo wysoko ceniona przez członków. Możesz zorganizować warsztaty wewnętrzne - podczas których to członek Agory poprowadzi większy wykład na dany temat, lub możesz zaprosić do swojego klubu prelegentów zewnętrznych. W razie potrzeby możesz nawet wykorzystać fundusze klubu, jeśli zewnętrznym gościom trzeba będzie zapłacić.
W zależności od napływu nowych członków, możesz chcieć regularnie organizować pewne warsztaty:
- Działanie klubu
- Jak najlepiej skorzystać ze spotkań Agory
- Skuteczne recenzje
- Radzenie sobie ze stresem
- Odpowiadanie na Gorące Pytania
- Praca z platformą internetową
Ku przestrodze
Agora Speakers szczyci się tym, że jest oparta na nauce, co zresztą jest uwzględnione w naszym regulaminie. Wszystkie nasze sugestie i sesje edukacyjne są nie tylko przetestowane w praktyce, ale też oparte na badaniach potwierdzających ich skuteczność. Szkolimy członków, aby korzystali z metod i technik sprawdzonych w działaniu, niezawodnych i powtarzalnych.
Niestety nie wszyscy tak robią. Dziedziny wystąpień publicznych i przywództwa obfitują w niesprawdzone, wątpliwe, a czasem wręcz błędne rady. Istnieje nawet cała branża, która na zlecenie przygotowuje i wydaje książki z Tobą jako autorem, przetwarzając i przepisując tego rodzaju ogólne treści oraz bezsensowne porady podane w dźwięcznych hasłach.
Często słyszysz na przykład, że powinieneś unikać mówienia 'yyy' czy innych słów wypełniających, podczas gdy badania potwierdzają coś zupełnie innego – brak jakichkolwiek słów wypełniających może zaszkodzić twojej wiarygodności. Możesz również często słyszeć o wzorcu Sekwencji Motywacyjnej Monroe jako idealnej strukturze perswazyjnych przemówień, rada ta przewija się w wielu książkach, kursach i przemowach. W rzeczywistości badania wykazały, że nie ma nic szczególnego w sekwencji Monroe – nie jest ona ani bardziej ani mniej skuteczna jako przykład organizacji przemowy, jeśli tylko prezentujesz niezbędną treść.
Podczas gdy członkowie mają swobodę w wyborze tematu, na który wygłoszą przygotowane przemówienie, nawet jeśli temat wydaje się ekscentryczny lub szalony (o ile treść przemowy nie kłóci się z zasadami), warsztaty są zajęciami asymetrycznymi, w których jednej osobie nadaje się autorytet kogoś, kto przekazuje wiedzę sprawdzoną i prawdziwą.
Zalecamy korzystanie z Wytycznych dotyczących treści TEDx (zwłaszcza sekcji „Zła nauka”) do weryfikowania prelegentów zewnętrznych i treści ich warsztatów. Polecamy również ten list od społeczności TEDx o wykrywaniu złej nauki.
Odpowiadanie na pytania członków związane z programem edukacyjnym.
VPE jest osobą, z którą można się skontaktować w przypadku wszelkich pytań związanych z programem edukacyjnym.
Wszyscy dobrzy przywódcy rozumieją, że „przywództwo to służba innym”, więc postaraj się być dostępny i zachęcaj ludzi do zadawania wszelkich pytań. Nie oznacza to, że powinieneś znać odpowiedź na każde pytanie, jakie może się pojawić. Możesz przyznać, że czegoś nie wiesz, ale sprawdzisz i dasz znać. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące Agory, na które nie znasz odpowiedzi, napisz do nas.