Viceprezident pro vzdělávání (VPV) má na starosti vzdělávací aktivity klubu a je pověřen mnoha různými úkoly a povinnostmi, které mají přímý dopad na setkání klubu.

Pro velké kluby je obvykle vhodné mít více než jednoho VP pro vzdělávání.

Naplánujte si vzdělávací rok

Ve vzdělávacím programu Agora je definováno mnoho a mnoho aktivit na setkání a seznam se neustále rozšiřuje. Je nemožné je mít všechny na jednom setkání. Je snadné zvyknout si na jeden druh činností a nikdy se neodvážit vyzkoušet nové, které by mohly být ještě více poučné a vzrušující. Výsledkem jsou setkání, které se opakují, jsou nudné a pro veterány nejsou příliš lákavé.

Ve své roli VPV máte na starosti plánování vzdělávacího roku - rozhodování o tom, jaké aktivity chcete mít a kolik jich bude. K tomu musíte důkladně pochopit všechny aktivity, např.: kolik času každá aktivita vyžaduje přípravy a podobně.

Pamatujte, že je třeba splnit určitá minima a některé role, které musí být přítomny na každém setkání, aby byla zaručena jistá konzistence Agory všem členům po celém světě. Ty jsou podrobně popsány na stránce Provozní požadavky.

Pamatujte také, že se nemusíte neomezovat pouze na aktivity popsané v oficiálním programu. Ve skutečnosti vás vyzýváme, abyste vymýšleli, navrhovali a experimentovali s novými rolemi a aktivitami, pokud slouží vzdělávacímu účelu a jsou v souladu s celkovým posláním a cíli Agora Speakers International. Další informace o definování vlastních rolí si můžete přečíst zde.

Začněte obecným přehledem toho, kolik z větších a časově náročnějších aktivit chcete mít po celý rok. Jsou to například ty, jejichž provedení v zásadě trvá déle než 20 minut a obvykle dominují celému setkání :

  • 5 Debat
  • 10 Křížových otázek
  • 10 Kolokvií
  • 5 Workshopů

Rozdělte tyto aktivity na všechny setkání během roku, poté vyplňte zbývající čas na setkáních s menšími aktivitami.

Váš roční plán by měl mít určitou flexibilitu, aby se přizpůsobil neočekávaným okolnostem, které brání klubu v setkání, a měl by být také relativně oběcný - je nemožné předpovědět, 5 měsíců předem, že na setkání 21 budete mít 4 připravené projevy a 4 křížové otázky.

Takto by váš plán mohl vypadat:

 

I když je skvělé mít možnost sestavovat roční plán, vždy také poslouchejte své členy: Možná jste si naplánovali 10 Křížových otázek a 6 Kolokvií během roku. Po prvním čtvrtletí uvidíte, že členové mají rádi Kolokvia mnohem víc, takže je dobrý nápad přizpůsobit se.

 

Pokud je váš klub online, je velmi výhodné zveřejnit vzdělávací plán online s odkazy na wiki popisy vzdělávacích aktivit.

 

Nachystejte si programy setkáních

Jako VPV máte na starosti také sestavování programu pro každé setkání. To znamená - rozhodnout,  jaké bude mít setkání sekce, jak budou v rámci setkání organizovány a kolik jich bude. Například:

STŘEDA 23 SETKÁNÍ
Role k dispozici
Způsob podávání řeči #1
Způsob podávání řeči #1 Hodnotitel
Způsob podávání řeči #2
Způsob podávání řeči #2 Hodnotitel
Způsob podávání řeči #3
Způsob podávání řeči #3 Hodnotitel
Otázky ze života Master
Otázky ze života Hodnotitel
Dneska cestujeme do .. řečník #1
Dneska cestujeme do .. řečník #2
Časoměřič
Gramatik
Hodnotitel řeči těla
Hodnotitel kritického myšlení
Hodnotitel naslouchání
Hodnotitel setkání
Není vaším úkolem jako VPV vyplnit agendu (najít lidi, kteří se budou dobrovolně účastnit rolí) - to je zodpovědnost Manažera setkání. Samozřejmě mu můžete pomoci, pokud si přejete, ale to by měl být především jeho úkol, protože organizování konkrétního setkání je součástí vzdělávací zkušenosti Manažera setkání.

To však znamená, že se musíte ujistit, že Manažer setkání je vždy jmenován s dostatečným předstihem před setkáním (v ideálním případě na konci předchozího setkání, aby mohl propagovat program, přijímat žádosti od lidí, kteří se chtějí účastnit a aktivně hledat dobrovolníky pro ostatní role.

Pokud setkání s vedoucími neustále čelí problémům s vyplněním některých pomocných rolí - obvykle Časoměříč, Gramatik, Faciliátor atd. - můžete si promluvit se zbytkem vedoucích a představit požadavky na účast u populárnějších rolí. Například „Poskytnutí připravené řeči vyžaduje, abyste od své poslední připravené řeči byli v roli pomocníka“.

Povzbuzujte nové členy

VPV má také odpovědnost, spolu s viceprezidentem pro členství, za to, aby se noví členové cítili dobře a povzbudili je, aby se co nejdříve připojili.

Uvědomte si však, že každý člověk postupuje svým vlastním tempem. Můžete tlačit, ale nikdy byste nikoho neměli nutit do role, kterou dělat nechce.

Některé z věcí, které můžete udělat, jsou:

  • Aktivně oslovte plaché členy a seznamte je s dalšími členy, kteří prošli stejnou cestou.
  • Sdílejte videa „před“ a „po“ zkušených členů, aby nováčci mohli vidět jejich přeměnu.
  • V závislosti na okolnostech navrhněte převzetí konkrétních lehkých rolí, jako je Časoměřič nebo Gramatik.

 

Dohlížejte na vzdělávací pokrok členů

Ačkoli setkání mají velkou sociální složku, jako VPV byste měli mít vždy na paměti, že Agora je vzdělávací nadace a že náš vzdělávací program je jádrem. Mnohokrát se členové uvízli v pomocných nebo hodnotících rolích z různých důvodů, například :

  • Možná jim chybí dostatek času, který by investovali do připraveného projevu, ale raději dali přednost rolím, které nezahrnují práci mimo setkání (Otázky ze života, kolokvium atd.)
  • Bojí se, že budou hodnoceni.
  • Chybí jim znalosti o používání technologie nebo prvků, které jsou pro projekt vyžadovány (například pro projekt „Používání prezentačního softwaru“)
  • Došli jim nápady na projevy.
  • Nejsou si jisti, co bude dál v jejich vzdělávacím pokroku, nebo o tom mají pochybnosti.

Pokud vidíte, že se někdo nepohnul z místa, zkuste ho oslovit a zjistit, co se děje. Jemně je povzbuďte, aby pokračovali, přejděte na dokumentaci o myšlenkách řeči, zvládání úzkosti, organizujte workshopy o používání technologie, zajistěte, aby měl člen čas na procvičování někde s vybavením atd. Tyto akce nejsou zcela na vašich bedrech: jakmile zjistíte problém, požádejte o pomoc a návrhy své kolegy.

Můžete lidi vyzývat nebo je škádlit se škodolibým: ,,Martha je před vámi o 2 projekty “, nezměňte pokrok ve vzdělávání na závod. Není třeba to uspěchat. Je mnohem lepší, aby členové postupovali pomalu, ale vytrvale a své znalosti pevně zakládali na zkušenostech.

Spěchat k dosažení bodů / certifikátů / čehokoliv na konci dne neznamená nic v profesionálním světě, kde záleží pouze na skutečných dovednostech, které máte ,a které můžete uplatnit v praxi.

 

Zajistěte kvalitní zpětné vazby

Rozhodujícím aspektem vzdělávacího systému Agora je vzájemná zpětná vazba. Aby byla zpětná vazba účinná, musí splňovat všechna doporučení uvedená v kapitole Efektivní zpětná vazba.

  • Povzbuďte členy, aby si přečetli dokumentaci o zpětné vazbě
  • Dohlížejte na celkovou kvalitu zpětné vazby, aby nebyla irelevantní („všechno bylo perfektní“) nebo nepřátelská („nedávalo to smysl“) nebo mimo téma („naprosto s vámi nesouhlasím“).
  • Uspořádejte workshopy o hodnocení.
  • Prozkoumávejte a podělte se o videa, knihy a články o tom, jak poskytovat efektivní a konstruktivní zpětnou vazbu.
  • Poskytněte soukromé rady hodnotitelům

 

Dohlížejte nad mentorským programem

Všechny kluby by měly mít zaveden Program pro Mentorování, který spojuje nové členy se zkušenějšími, kteří jim mohou pomoci s počátečními projekty a také jim pomohou lépe se integrovat do klubu a jeho kultury.

Pokud byl váš klub právě zahájen a všichni členové jsou noví a není zde nikdo, kdo by mohl působit jako „zkušenější člen“, neváhejte kontaktovat širší komunitu Agora prostřednictvím našich sociálních sítí a požádejte ostatní členy, aby jednali jako mentoři vašich nejvíce angažovaných členů, takže jakmile se stanou zkušenějšími, mohou zase působit jako mentoři ostatním.

Až bude k dispozici náš online systém pro správu, budete to moci provést přímo z řídicího panelu VPV.

 

Pořádejte workshopy

Workshopy jsou aktivita, kterou členové vždy velmi oceňují. Můžete uspořádat interní workshopy - kde člen Agora přednese komplexní přednášku na dané téma, nebo můžete pozvat externí řečníky, aby promluvili k vašemu klubu. Můžete dokonce použít klubové prostředky, pokud tito řečníci požadují platbu.

V závislosti na přílivu nových členů možná budete chtít pravidelně opakovat některé workshopy:

  • Klubové postupy
  • Využít z Agora Speakers to nejlepší
  • Efektivní hodnocení
  • Zvládání úzkosti
  • Odpovědi na Otázky ze života
  • Práce s online platformou

 

Varování

Organizace Agora Speakers je hrdá na to, že má pevnou základnu ve vědě. Pravdou je, že je to i součástí našich stanov. Každé doporučení a vzdělávací aktivita, kterou předkládáme, má solidní, recenzovaný a opakovatelný výzkum, který podporuje její účinnost. Školíme členy, aby spolehlivě a opakovaně používali přístupy a techniky, které fungují v reálném světě.

Obecně tomu tak bohužel není. Řečnictví a oblast vůdcovství jsou plné nevyzkoušených, pochybných a někdy zcela nesprávných rad. Existuje celé odvětví, které dokonce s vámi jako autorem vyrábí knihy na vyžádaní recyklací těchto obecných, vágních a nesmyslných rad.


Často například slyšíte, že byste se měli snažit co nejméně používat vyplňovací slova. Výzkum však ve skutečnosti ukazuje něco jiné – řeč bez vyplňovacích slov může ublížit vaší důvěryhodnosti. Často rovněž můžete slyšet o tzv. Monroeově motivované sekvenci jako o dokonalé struktuře pro přesvědčivé projevy. Tato rada se opakuje od knihy ke knize, od kurzu ke kurzu, od řeči k řeči. Výzkum však ve skutečnosti ukázal, že tento vzorec není o nic víc nebo méně přesvědčivý než jiné organizační řečové vzorce, pokud máte potřebný obsah.  

Zatímco v otázce projevů mají členové takřka neomezenou volnost, bez ohledu na to, jak šílené se téma může zdát (pokud je přijatelný obsah řeči), workshopy jsou asymetrické aktivity, při nichž je jedna osoba povýšena na kategorii někoho, kdo předává věrné znalosti ostatním. 

Semináře založené na pseudovědeckých nebo nevědeckých představách o oborech, ve kterých trénujeme, nejsou povoleny.

Pro prověřování externích řečníků a obsahu jejich workshopů doporučujeme používat TEDx Pokyny (zejména část „Špatná věda“). Doporučujeme také tento komunitní dopis od TEDx o detekci špatné vědy.

 

Odpovězte na otázky členů týkající se vzdělávacího programu.

VPV je ideální osobou pro jakékoli otázky týkající se vzdělávacího programu.

Všichni dobří vůdci chápou, že „Být vůdcem s sebou přináší povinnost výpomoci“, zkuste se tedy dát k dispozici a povzbuďte lidi, aby kladli jakékoli otázky. To neznamená, že byste měli znát odpověď na každou otázku, se kterou mohou přijít. Je naprosto v pořádku přiznat, že to nevíte, ale že to zkontrolujete a vrátíte se k nim. Pokud máte nějaké dotazy týkající se Agory, na které neznáte odpověď, napište nám.