Prezes Rady Klubu jest koordynatorem wszystkich członków Rady, architektem ogólnej strategii klubu oraz reprezentantem klubu na imprezach zewnętrznych.
Zadania przywódcy w klubach
W Agorze stanowiska w radzie uważamy za stanowiska przywódcze, kierownicze, a nie czysto zarządcze czy wykonawcze. Istnieje wiele różnic:
- Stanowiska określane jako jedynie wykonawcze realizują jedynie czyjąś strategię. Na przykład centrala organizacji może decydować o wszystkim, co należy zrobić, i po prostu zlecać wykonanie określonych działań osobie na stanowisku, która dostarcza do centrali raporty opisujące wykonywanie zadań.
- Stanowiska, które są jedynie zarządcze, mają nieco więcej swobody, ale w ich przypadku kierowanie ogranicza się do kwestii czysto operacyjnych. Mogą tworzyć zasady, przepisy, procedury operacyjne itp. Mogą ustalać mierzalne cele, śledzić postępy itp.
- Wreszcie stanowiska przywódcze widzą szerszą perspektywę, osoby je pełniące tworzą wizję i inspirują swój zespół do jej realizacji. Chociaż dobrym liderom jest zdecydowanie łatwiej, jeśli są również dobrymi menedżerami, nie jest to jednak warunek konieczny, jeśli potrafią sprawnie delegować takie zadania.
Przywództwo służebne
Wyróżniamy obecnie wiele stylów przywództwa – od autorytarnego (przywódca podejmuje wszystkie decyzje) przez transakcyjny (przywództwo skoncentrowane na wydajności i wynikach) po laissez-faire (przywództwo nieingerujące, pozwalające ludziom samodzielnie rozwiązywać problemy). Omówimy je bardziej szczegółowo w Ścieżce Przywództwa, gdzie przekonamy się również, że różnią się one między sobą skutecznością.
W przypadku klubów Agory uważamy, że najlepsze przywództwo odbywa się poprzez służbę innym – to, co współczesna teoria przywództwa nazywa „przywództwem służebnym” (chociaż Robert K. Greenleaf użył tego terminu już w latach 70.):
Przywództwo służebne przejawia się poprzez wzmacnianie i rozwijanie ludzi, poprzez wyrażanie pokory, autentyczności, akceptacji interpersonalnej i poprzez gospodarowanie; oraz przez udzielanie wskazówek. Oczekuje się, że wysokiej jakości relacja binarna, zaufanie i uczciwość to najważniejsze procesy komunikacyjne, zachęcające do samorealizacji, pozytywnego nastawienia do pracy, osiągania wyników i silniejszego nacisku organizacyjnego na zrównoważony rozwój i społeczną odpowiedzialność biznesu.Dirk van Dierendonck, Erasmus University - Journal of Management Vol. 37 No. 4, July 2011 1228-1261
Przywództwo służebne jest atrakcyjne nie tylko jako koncept moralny: istnieje wiele badań wykazujących korelację ze zwiększoną efektywnością i rozwojem zespołu. Zobacz anglojęzyczne przykłady tutaj i tutaj.
Jak przekłada się to na działania dobrych przywódców? W 2008 roku Robert Linden i jego współpracownicy zidentyfikowali zestaw 9 wymiarów, które szczegółowo wyrażają istotę tego stylu przywództwa:
Wymiar przywództwa |
Działania |
---|
Uzdrawianie emocjonalne |
Okazywanie wrażliwości na osobiste troski innych. |
Tworzenie wartości dla społeczeństwa |
Świadoma, autentyczna troska o wspieranie społeczności |
Zdolności koncepcyjne |
Posiadanie wiedzy o organizacji i wykonywanych zadaniach, aby móc skutecznie wspierać i pomagać innym, zwłaszcza bezpośrednim podwładnym |
Wzmacnianie |
Zachęcanie i ułatwianie innym, zwłaszcza bezpośrednim podwładnym, identyfikowania i rozwiązywania problemów, a także określania, kiedy i jak wykonywać zadania służbowe |
Rozwój |
Pomaganie podwładnym w rozwoju i odnoszeniu sukcesów — demonstrowanie autentycznej troski o rozwój kariery i rozwój innych poprzez zapewnianie wsparcia i mentoringu |
Stawianie podwładnych na pierwszym miejscu |
Pokazywanie innym (zwłaszcza bezpośrednim podwładnym) za pomocą swoich czynów i słów, że ich służbowe potrzeby są ważne (przełożeni, którzy praktykują tę zasadę, często odrywają się od własnej pracy, aby pomóc podwładnym w problemach, jakie Ci napotykają w ramach przydzielonych im obowiązków). |
Etyczność |
Otwarta, sprawiedliwa i uczciwa interakcja z innymi |
Relacje |
Podejmowanie autentycznego wysiłku, aby poznać, zrozumieć i wspierać innych w organizacji, z naciskiem na budowanie długotrwałych relacji z bezpośrednimi podwładnymi |
Służebność |
Sposób bycia odznaczający się wyznaczaniem sobie zadań i pragnieniem bycia opisywanym przez innych jako ktoś, kto przede wszystkim służy innym, nawet gdy wymaga to osobistego poświęcenia |
(Za „Przywództwo służebne: opracowanie miernika wielowymiarowego i oceny wielopoziomowej”, Linden i in., The Leadership Quarterly, tom 19, wydanie 2, kwiecień 2008)
Wizja i Strategia klubu
Jako prezes klubu powinieneś mieć wizję tego, dokąd chcesz doprowadzić klub i jego członków, gdzie ich widzisz na koniec swojej rocznej kadencji i jaką strategię zastosujesz, aby to osiągnąć. Pod tym względem przywództwo służebne jest szczególnie istotne, ponieważ strategia powinna dotyczyć wyłącznie twojego klubu i członków: jak pomóc im w rozwoju i wzmacnianiu ich umiejętności. Zawierasz te informacje w swojej deklaracji wizji, która podsumowuje, gdzie klub znajduje się w tym momencie i co chcesz osiągnąć.
Deklaracja wizji powinna być:
- Zwięzła
- Jasna
- Inspirująca
- Wymagająca
- Istotna dla wszystkich członków
To może być tak proste oświadczenie jak:
Jesteśmy najbardziej przyjaznym i najserdeczniejszym miejscem do nauki w naszym mieście.
Tworząc swoją deklarację wizji, myśl o swoim klubie nie tylko w kontekście innych klubów Agory (w stylu „chcemy być klubem z największą liczbą zaawansowanych mówców” lub „chcemy zdobyć jak najwięcej nagród w konkursach Agory”), ale także o roli swojego klubu wobec lokalnej społeczności.
Pamiętaj, że dobry lider inspiruje – klub powinien „kupić” Twoją wizję.
Deklaracja wizji i strategia klubu muszą być zgodne z celami i regulaminem Agory. Nie mogą też zaprzeczać żadnej z Głównych Zasad.
Nie ma jednej uniwersalnej strategii dla wszystkich klubów. Każdy klub jest inny, a potrzeby jego członków są inne.
Koordynator Rady klubu
Jako koordynator Rady klubu musisz pośredniczyć w rozwiązywaniu wszelkich konfliktów, które mogą się pojawić i wyznaczać tymczasowe zastępstwa, jeśli któryś z członków Rady nie będzie w stanie wykonywać swoich obowiązków przez dłuższy czas.
Jeśli członek Rady będzie niedostępny przez mniej niż 2 miesiące w trakcie swojej kadencji, można wyznaczyć zastępcę lub podzielić swoje obowiązki między resztę Rady. Jeśli jednak całkowity czas niedostępności jest dłuższy, należy przeprowadzić nowe wybory na to stanowisko.
Łącznik z klubem
Jako prezes masz obowiązek działać jako łącznik między Fundacją Agora Speakers International a klubem.
W szczególności musisz być na bieżąco z aktualizacjami zasad, ogłoszeń, ulepszeń programu, zmian itp. Zazwyczaj są one przekazywane za pośrednictwem oficjalnej grupy i wysyłane pocztą elektroniczną do wszystkich zarejestrowanych członków Rady klubu. Fundacja jest bardzo dynamiczna, stale dodajemy nowe segmenty edukacyjne, role i rozbudowujemy system zarządzania online. Jeśli nie otrzymasz od nas wiadomości e-mail przez ponad miesiąc, sprawdź folder ze spamem i upewnij się, że adres e-mail przesłany do centrali Agory jest poprawny.
Powinieneś także być łącznikiem między klubem a innymi organami zarządzającymi Agory w kraju, zwłaszcza Ambasadorami.
Reprezentant klubu
Prezes Klubu pełni również rolę reprezentacyjną, wypowiadając się w imieniu klubu na imprezach, przed organizacjami zewnętrznymi oraz w mediach.
Pamiętaj, że kiedy reprezentujesz grupę, musisz bronić jej idei i stanowisk, niezależnie od tego, czy się z nimi zgadzasz, czy nie. Kiedy przemawiasz jako przedstawiciel klubu, przyjmujesz inną rolę niż wtedy, gdy przemawiasz we własnym imieniu.
Budżet klubu
Jeśli klub zarządza funduszami jakiegokolwiek rodzaju (niezależnie od tego, czy pochodzą one ze składek, czy z innych źródeł), członkom należy przedstawić budżet klubu na początku kadencji i saldo końcowe na jej zakończenie.
Budżet klubu pokazuje, w jaki sposób będą wydatkowane fundusze klubowe i jakie źródła dochodu klub planuje mieć. Prezes jest odpowiedzialny za skonstruowanie budżetu, który powinien odzwierciedlać jego wizję i strategię dla klubu oraz musi uwzględniać potrzeby reszty zespołu Rady i ich wnioski. Budżet musi zostać zatwierdzony w głosowaniu przez członków klubu, jak wyjaśniono w sekcji Demokracja w klubie.
Inne obowiązki
Wreszcie, prezesi klubów mają kilka dodatkowych obowiązków:
- Ogłaszanie Wyborów w celu wybrania nowej Rady Klubu
- Zwoływanie głosowań w sprawach ważnych dla klubu.
- Autoryzowanie (wspólnie ze Skarbnikiem klubu) wykorzystywania środków klubowych.
- Zarządzanie danymi Klubu w Systemie Zarządzania Klubem Online