Koordynator mediów społecznościowych jest odpowiedzialny za obecność klubu w internecie i mediach społecznościowych.
Budowanie wyraźnej obecności w internecie
Dobrze zarządzana obecność klubu w internecie działa jak magnes na nowych członków, gości oraz zainteresowanie mediów.
Zaplanuj poświęcenie określonej liczby godzin tygodniowo na rozwój obecności klubu w sieci. Zdecyduj z góry, ile czasu na to poświęcisz, a potem trzymaj się tej decyzji.
Wytrwałość i systematyczność to część sekretu odnoszących sukcesy koordynatorów mediów społecznościowych. Staraj się publikować posty co najmniej raz w tygodniu.
O czym publikować posty
Podrzucamy kilka pomysłów na posty:
Nie ma nic potężniejszego niż zobaczenie swojego imienia wymienionego publicznie w kontekście sukcesu, zachęca to też innych do osiągnięcia podobnych rzeczy.
- Nagrania spotkań
- Przykłady przemówień, które zrobiły na nas wrażenie
- Grafiki i tabelki z podpowiedziami, ciekawymi wyrażeniami lub pointami są zawsze mile widziane, zwłaszcza jeśli wzbogacają słownictwo członków.
- Podsumowania spotkań dla tych członków, którzy nie mogli w nich uczestniczyć.
Nie musisz sam wszystkiego wymyślać — zachęcaj członków do sugerowania pomysłów i tematów.
Pamiętaj, że jako koordynator mediów społecznościowych, publikując treści, nie zamieszczasz osobistego wpisu w swoim imieniu, ale post w imieniu klubu. W związku z tym musisz przestrzegać zasady
Neutralności.
Nie musisz stale publikować nowych treści na wszystkich platformach. Artykuł udostępniony na Facebooku sześć miesięcy temu może zostać ponownie użyty jako tweet tego tygodnia.
Przydatne wskazówki na temat publikowania
Oto kilka użytecznych wskazówek, które możesz chcieć zastosować:
- Używaj hashtagów. Zastosuj mieszankę hashtagów Agory (#AgoraSpeakers, #SpeakLeadMakeHistory itp.) z własnymi lokalnymi tagami klubowymi, z tagami pasującymi do posta.
- Oznacz lub @wspomnij interesujące osoby we wpisach Twojego klubu w mediach społecznościowych (powinno to być uzgodnione z Koordynatorem Mediów Społecznościowych). Oznaczanie osób, które mogą być potencjalnie zainteresowane ciekawymi wpisami klubowymi (media, lokalni liderzy, celebryci, potencjalni członkowie itp.), to dobry sposób na przyciągnięcie ich uwagi, o ile zrobi się to z odpowiednim wyczuciem.
- Monitoruj grupy, w których możesz udzielać przydatnych odpowiedzi. Istnieje wiele grup, w których ludzie zadają różnego rodzaju pytania, na które możesz odpowiedzieć - grupy meetupów, publiczne grupy na Facebooku, Quora, Reddit itp. Zwykle warto śledzić pewien zestaw tematów, takich jak:
- Przemawianie publiczne
- Debaty
- Krytyczne myślenie
- Trema
- Profesjonalni mówcy
- Prezentacje sprzedażowe
- Przywództwo
- Rozwój zawodowy
- Praca nad sobą
- Pewność siebie
- ...ogólnie wszelkie tematy, w których się szkolimy
Gdy zobaczysz interesujący komentarz lub post, do dyskusji pod którym możesz dorzucić swoje trzy grosze, napisz odpowiedź. Zwykle, jeśli odpowiedź nie jest spamem, ale dodaje coś do dyskusji, nie będzie przeszkadzać kilka promocyjnych hashtagów, może nawet link do Twojego klubu.
Moderowanie treści i zasady Grup
Jako Koordynator Mediów Społecznościowych odpowiadasz również za atmosferę, uprzejmość i dobór treści w grupach, w których członkowie i goście mogą publikować komentarze. Pewne ogólne zasady Agory muszą być egzekwowane we wszystkich grupach:
- Jakakolwiek mowa nienawiści jest niedozwolona.
- Promowanie tematów sprzecznych ze statutem (włączając w to pseudo-naukę) jest niedozwolone.
Poza powyższymi masz dowolność definiowania zasad obecności klubu w internecie:
- Czy dopuścisz zamieszczanie postów przez gości i osoby wizytujące?
- Czy pozwolisz na zamieszczanie treści komercyjnych? Jeśli tak, to jakich?
- Jakie treści będą uznawane za odpowiednie?
Odpowiadanie na komentarze
Jedną z ról Koordynatora Mediów Społecznościowych jest odpowiadanie na komentarze i pytania pojawiające się w różnych kanałach komunikacji.
- Zacznij zawsze od podziękowania osobie piszącej, nawet w odpowiedzi na najostrzejszą krytykę.
- Staraj się odpowiadać na wszystkie prośby w ciągu maksymalnie jednego dnia.
- Nawet jeśli zdobycie potrzebnej informacji lub zajęcie się konkretną prośbą zajmie trochę czasu, odpisz krótko, że jeszcze się odezwiesz i spróbuj określić, kiedy. Na przykład: „Myślę, że mamy już około 200 klubów na całym świecie, ale pozwól, że sprawdzę dokładną liczbę i dam znać”.
- Jeśli pytanie dotyczy Agory i sposobu, w jaki działamy, a nie znasz odpowiedzi, skontaktuj się z innymi członkami klubu i z nami ([email protected]), abyśmy mogli pomóc.
- Nawet z najbardziej negatywnej opinii postaraj się wyciągnąć jakąś naukę.
- Nigdy nie zaczynaj się z kimś kłócić. Nie tylko będziesz dolewać oliwy do ognia, ale sprawisz, że więcej osób poprze tę osobę. Tutaj możesz zobaczyć kilka przykładów (po angielsku) radzenia sobie z negatywnymi opiniami.
Pamiętaj, że opinie i pytania mogą być nie tylko przysyłane bezpośrednio (jako wiadomości lub e-maile do klubu), ale także na wiele innych sposobów, takich jak posty w grupie, komentarze, @oznaczanie klubu na czyimś koncie prywatnym itp.
Staraj się monitorować wszystkie te kanały, aby upewnić się, że żadne pytanie lub opinia nie pozostaną bez odpowiedzi.
Uwaga o prywatności
Prywatność jest niezwykle ważna w dzisiejszym świecie i musisz zachować szczególną czujność, aby uniknąć nieumyślnego naruszenia prawa innych osób do kontrolowania informacji o nich samych. Niezastosowanie się do tego może nie tylko wywołać wiele złej energii, ale także grozić utratą członków, pojawieniem się zjadliwych negatywnych opinii na temat klubu, a nawet problemów prawnych w jurysdykcjach takich jak UE.
- Nigdy nie używaj systemów komunikacji grupowej, które ujawniają prywatne dane uczestników. Na przykład utworzenie grupy na WhatsAppie automatycznie pokazuje każdemu dołączonemu numery telefonów wszystkich uczestników.
- Gdy zostaniesz zapytany o dane kontaktowe, zawsze poproś odpowiednią stronę o zgodę lub odwróć przepływ informacji.
Na przykład wyobraź sobie, że otrzymujesz następujące pytanie:
"Cześć. Jesteśmy z organizacji SpeakerdOfTomorrow. Chcę skontaktować się z Prezesem Klubu Janem Kowalskim, ponieważ szukamy prelegentów na naszą konferencję i chcielibyśmy omówić z nim szczegóły. Pod jakim numerem telefonu mogę się z nim skontaktować ?"
zamiast od razu podawać czyjś numer telefonu, powinieneś
1) Sprawdzić najpierw z prezesem, a dopiero później podać numer telefonu, jeśli się zgodzi
2) Odwrócić przepływ informacji: „Bardzo dziękuję za zainteresowanie. Poproszę Jana, żeby zadzwonił do Was jak najszybciej. Jak może się z Wami skontaktować i w jakich godzinach pasowłoby Wam najbardziej?”.